Američki znanstvenici s instituta Smithsonian otkrili su novu životinju u šumama Kolumbije i Ekvadora koju su nazvali olinguito.
Radi se o prvom mesožderu koji je otkriven na Zapadnoj hemisferi u posljednjih 35 godina. Bilo je potrebno više od desetljeća da se taj sisavac identificira i znanstvenici kažu da se radi o nevjerojatnom otkriću za 21. stoljeće.
Sve je počelo kada je zoolog Kristofer Helgen otkrio neke kosti i dijelove kože u spremištu muzeja u Chicagu koje nije mogao identificirati. "Koža je bila bogate crvene boje a kad sam proučio lubanju utvrdio sam da ne prepoznajem životinju. Bila je drugačija od bilo koje druge koju sam do tada vidio i odmah sam pomislio da se radi o novoj vrsti", kazao je Helgen za BBC.
Helgen je kustos odjela za sisavce u washingtonskom muzeju prirodne povijesti koja ima najveću zbirku sisavaca na svijetu - čak 600 tisuća. Znanstveni tim je proučavanjem DNK izdvojenog iz uzoraka primjeraka iz Chicaga utvrdio da se radi o novoj vrsti koja je bila pogrešno identificirana i katalogizirana te su se nakon toga upustili u pogađanje njihova mogućeg staništa ne znajući pri tom ima li danas još živih primjeraka.
"Uz pomoć tragova iz starih primjeraka predviđali smo iz kojeg su dijela svijeta i u kakvim bi šumama mogli živjeti - i pronašli smo ih", kazao je Helgen.
Utvrđeno je da je olinguito najmanji član obitelji rakuna, dugačak je 35 centimetara i teži oko 900 grama. Uglavnom se hrani voćem, no jede i insekte i nektar. Živi noću i vrijeme uglavnom provodi u drveću. Ženke imaju isključivo jednostruke trudnoće. Latinsko ime olinguita je Bassaricyon neblina. (Hina, foto REUTERS)