U pulskoj galeriji C8 jučer je otvorena izložba "Frankopanski kaštel Novigrad na Dobri", Arheološkog muzeja Zagreb. Izložbom se javnosti predstavlja stari grad Novigrad na Dobri, koji je tijekom posljednjih desetak godina ponovno došao u središte pažnje stručne javnosti. Naglasak na izložbi stavljen je na arheološka istraživanja u unutrašnjem dvorištu kaštela, koje je Arheološki muzej u Zagrebu proveo između 2009. i 2012. godine.
Ravnatelj Arheološkog muzeja Istre Darko Komšo i ravnatelj Arheološkog muzeja Zagreb Sanjin Mihelić istaknuli su značajnu i plodnu suradnju dviju muzejskih ustanova te važnost ove izložbe i za pulsku publiku, kojoj je ta tema uglavnom slabo poznata.
Stari grad Novigrad uzdiže se nad desnom obalom rijeke Dobre desetak kilometara zapadno od Karlovca, na trasi stare Karolinske ceste koja je od dvadesetih godina 18. stoljeća povezivala Karlovac s Bakrom i Rijekom preko Vrbovskog i Mrkoplja.
- Grad je u vlasti Frankopana do stradanja Frana Krste Frankopana i Petra Zrinskog 1670-71. godine, kada je opljačkan i uskoro dolazi u posjed zapovjednika Karlovačkog generalata Josipa Herbersteina, koji njime vlada do smrti 1689. godine, a oporučno ga ostavlja redu Malteških vitezova. Malteški red prodaje ga 1746. godine barunu Stjepanu Patačiću, koji izvorni renesansni kaštel preuređuje u barokni dvorac. Nakon francuske okupacije, 1809. godine Bartol Patačić prodaje dvorac Mirku Haraminčiću, a kasniji vlasnici dvorca su još i karlovački trgovac Franjo pl. Türk (do 1919.) te naposljetku barun Zdenko Turković, koji ga 1939. poklanja hrvatskom narodu, dok imanje prodaje Banovini Hrvatskoj. Godine 1944. grad su zapalili partizani, dok je desetak godina kasnije proglašen spomenikom kulture, a od 1994. započinje projekt obnove i revitalizacije pod vodstvom Konzervatorskog odjela Ministarstva kulture u Karlovcu, kazao je Mihelić, koji je uz Tatjanu Tkalčec autor ove izložbe.
Naglašeno je i da nezaobilazan doprinos revitalizaciji grada od svog osnutka 1998. godine kontinuirano pruža Društvo prijatelja Novigrada na Dobri "Frankopan". (V. BEGIĆ)