Slovenska policija već rutinski obavlja kontrolu prilikom novog prosvjeda na granici zbog žilet žice. Policijska rutina slijedi rutinu politike koja nastavlja istom pričom: slovenski je premijer odletio u Njemačku, razgovarao s Merkelicom i novinarima izjavio da žica ostaje. Rutinski djeluju i mediji; čim se nešto dozna, dolaze na granicu. Svi smo na okupu, kako sa slovenske, tako i s hrvatske strane, a svaki put ista priča i(li) pitanje: da li će broj novinara nadjačati broj prosvjednika?
U nedjelju gotovo da je nastala pat pozicija, novinara skoro u istom broju kao i prosvjednika, koji sebe nisu tako definirali, već su se koristili manje intrigantnom formulom nedjeljnih šetača. Mladi Tršćanin Aris Milani koji je putem interneta organizirao skup Hrvata, Slovenaca i Talijana, pred kamerama je poprilično zbunjeno izjavio da oni nisu tu da bi prosvjedovali. Dok su se kretali prema žici, Milani je ostale upozoravao na engleskom jeziku: "Molim, ne dirajte žicu, držite se na pristojnoj daljini".
Kad su ga novinari pitali da li mu žica smeta, odgovorio je da ne zna, da će dojmove srediti u razgovoru sa suputnicima, odreda članovima planinarskih društava iz Italije, Hrvatske i Slovenije. "U svakom slučaju, nije lijepa predstava", rekao je na kraju objašnjavajući da će jutro i popodne koristiti za šetnju duž slovensko- hrvatske granice da bi uživali u prirodnim ljepotama.
Nešto odlučnija u pristupu zakazanom mitingu na granici bila je bivša novinarska JRT-a iz doba Federacije, rođena Sarajka Azra Nuhefendić.
- To nije žica za nas i protiv nas, to je žica podignuta zbog jadnika koji bježe iz rata. Bez obzira na mjesto događanja svi smo mi, Talijani, Hrvati i Slovenci, suodgovorni za europsko huškanje rata u Africi i na Bliskom Istoku. Ljudska se drama događa negdje drugdje, a žica je samo posljedica, izjavila je Azra Nuhefendić koja već godinama živi u Trstu, nakon što ju je Miloševićeva politika prisilila da pobjegne iz Beograda.
Nedjeljni šetači i članovi planinarskih društava, poput članova riječkog planinarskog društva Kamnik, zadržali su se kod žice duž kanala Sv. Odorika i potom nestali u gustišu na nedjeljno druženje i trekking.
- Nije bitno koliko nas ima, bitno je da se stalno nešto događa, tu smo da svjedočimo apsurdu postavljene žilet žice, dobacila je gospođa iz Nove Gorice. (E. V.)