Zeleni: Kamenolomi će ugroziti izvorišta oko Raškog zaljeva

Boksitna jama pokraj budućeg kamenoloma Križarovica gdje izvire voda (fotografirano prije dva mjeseca)
Boksitna jama pokraj budućeg kamenoloma Križarovica gdje izvire voda (fotografirano prije dva mjeseca)

Nismo se bez veze bunili protiv 24 golf igrališta u Istri, već smo znali da Istra nema te vode kojom bi se održavala ta igrališta, te da je posrijedi tek dodatna zarada na kupoprodaji zemljišta, kazao je na konferenciji za novinare u pazinskom Spomen domu predsjednik Zelenog saveza Josip Anton Rupnik.

- Trenutne restrikcije vode u Istarskoj županiji pokazuju da Istra nema dovoljno pitke vode, a mi se nalazimo u Općini Gračišće koja spada u 3. vodozaštitno područje u kojem bi trebalo biti strogo zabranjeno čak i površinsko iskapanje kamenoloma, pa se opet tamo planira gradnja dvaju kamenoloma, asfaltne baze i betonare, kaže Zvonimir Štrucelj koji se predstavio kao mještanin te dodao da se time zbog propusnosti zemljišta direktno ugrožavaju izvorišta oko Raškog zaljeva koja se koriste (kao što je Rakonek…), kao i ona koja bi tek trebalo staviti u pogon, a zajednička im prosječna izdašnost iznosi 2.000 litara u sekundi.

Planirana dubina novih kamenoloma iznosi 45-55 metara što znači da će zahvati prodirati do tokova podzemnih voda koje u napuštenim boksitnim jamama izviru već na dubini od 12 metara, zaključio je Štrucelj te dodao da je investitor Cavea u 95-postotnom talijanskom vlasništvu te da se sav kamen planira izvoziti u Italiju.

"Termoelektrana Plomin 3 koja se planira na ugljen bit će hlađena morskom vodom iz Plominskog zaljeva, ali i onom iz izvorišta", kazao je Josip Šabanović iz gračaškog ogranka stranke koji smatra da su i u tom slučaju investicije ispred interesa građana. Potopljeni rudnik u Tupljaku najveće je akumulacijsko podzemno jezero u Istri, a predano je na korištenje tvornici Rockwool umjesto da se upotrijebi za vodoopskrbu stanovništva ili navodnjavanje. (Anđelo DAGOSTIN)


Podijeli: Facebook Twiter