Nakon što je prije nekoliko mjeseci srbijanska televizija B92 objavila da ce Hrvatska lavandu, tocnije sadnice, uvoziti iz Srbije taj je posao propao, a više stotina tisuca sadnica lavande proizvedenih najsuvremenijih biotehnologijama i namijenjenih izvozu u Hrvatskoj, ostalo je u Srbiji, piše B92 .
Prof. dr. Ivo ?inovic, vlasnik laboratorija gdje su sadnice proizvedene, kazao je novinarima da je nakon objave ove vijesti koju su prenijeli i hrvatski mediji, tvrki koja je planirala uvesti lavandu poceli stizati prijeteci mailovi, navodno se vlasniku tvrke cak i prijetilo likvidacijom, pa je cijeli posao propao. ?inovic objašnjava da Hrvatska nije trebala uvesti lavandu nego samo sadnice od kojih je trebala proizvesti vlastitu i onda je izvoziti u eurposke zemlje.
Sadnice koje je Hrvatska trebala uvesti proizvedene su u privatnom laboratoriju u Velikoj Plani, gradicu od 16.000 stanovnika 80 kilometara južno od Beograda, a prvi kupci iz Hrvatske narucili su 300.000 sadnica. Trebale su biti isporucene u plasticnim posudama poput onih za vodu u koje stane po 500 biljaka, a zatim bi ih u Hrvatskoj aklimatizirali u plastenicima.
Zbog tako velike narudžbe u laboratoriju u Velikoj Plani, izvještavao je B92 pocetkom ove godine, radilo se u dvije smjene. Sadnice su se proizvodile tako da se dijelovi tkiva lavande stavljaju u posudice s posebnim gelom da bi brže sazrijevale, izložene neonskom svjetlu jacine 1.500 luxa, a s cetvornog metra osiguralo bi se sadnica za desetke hektara lavande.
"Lavnda nije ni hrvatska ni srpska, nego je samo lavanda. Ne razumijem da se u ovom vremenu tako ponaša - mi kupujemo toliko hrvatskih proizvoda i nitko ne pravi problem oko toga", kazao je prof. dr. ?inovic, a B92 podsjeca da u Srbiji posluje oko 300 hrvatskih tvrtki, a u Hrvatskoj samo nekoliko srpskih i to s teškocama, te da u Srbiju ulaze na stotine hrvatskih proizvoda - od cokolada do vojne i policijske opreme, a u Hrvatskoj srpskih proizvoda jedva da ima.
U Hrvatskoj država potice proizvodnju lavande, ali unatoc tome ta je proizvodnja vrlo skupa i uvoz se više isplati. Navodno su hrvatski proizvodaci od laboratorija u Velikoj Plani tražili i da im uzgoje sadnice maslina, ali u tome nisu uspjeli.