Zbog poskupljenja struje poslodavci će otpuštati radnike

Posljednje pripreme za utrku
Posljednje pripreme za utrku

Povećanje računa za električnu energiju, koji će na naplatu kućanstvima i gospodarstvu početi dolaziti već sljedeći mjesec, izazvat će poskupljenje roba i usluga, ali i otpuštanje dijela zaposlenih – poručuju poslodavci, napominjući kako će neki morati poskupljivati ono što proizvode, a drugi, koji si zbog konkurencije poskupljenja ne mogu dozvoliti, morat će otpuštati. Krajnje potrošače najesen čeka, nema sumnje, lančano poskupljenje.

Razlog će mu biti podizanje naknade za obnovljive izvore energije, koju svi potrošači – i kućanstva i gospodarstvo, plaćaju na računima za struju. Ona nije poskupljivala od 2013. godine, i do rujna je iznosila tri i pol lipe po svakom potrošenom kilovatsatu, i za kućanstva, i za gospodarstvo. U međuvremenu je država sklopila velik broj novih ugovora s proizvođačima struje iz obnovljivih izvora, od kojih je dužna otkupiti svu struju koju proizvedu, a čija je cijena i triput veća od konvencionalno proizvedene pa s tako niskom naknadom novca više nema dovoljno. Zanimljivo je, međutim, kako je do prije neki dan u Vladi vrijedila računica po kojoj je, da bi se namirilo sve »obnovljivce«, dovoljno bilo poskupljenje na 7,5 lipa po kilovatsatu, no onda se, preko noći, došlo do 10,5 lipa.

Novi teret

S ovolikim poskupljenjem će struja kućanstvima i dalje biti nešto jeftinija nego prošle godine, budući da je od početka ove godine i PDV na isporuku struje kućanstvima snižen na 13 posto. Udar će, međutim, doživjeti gospodarstvo, za koje PDV nije mijenjan, a koje troši ogromne količine električne energije za proizvodnju. Država taj udar nije kompenzirala nikakvim olakšicama, kao što to čine druge EU zemlje.

Kako navodi Milka Kosanović, predsjednica Udruge prehrambene industrije i poljoprivrede pri Hrvatskoj udruzi poslodavaca, proizvođači rade na kalkulacijama novih troškova, koje su vrlo zabrinjavajuće i koje će imati velike posljedice. »Za primjer, tvrtki – našoj članici, koja je godišnje električnu energiju plaćala oko 400 tisuća kuna, račun će sada porasti na milijun kuna, što je iznos za pedesetak njihovih plaća«, kaže Kosanović. Informacija o poskupljenjima još nema, no poslodavci se boje da sami neće moći podnijeti novi teret, zaključuje Kosanović, dodajući kako će HUP od Vlade tražiti kompenzacijske mjere.

Nada Barišić, direktorica udruženja mlinarsko-pekarske industrije Žitozajednica navodi kako na tržištu nije dozvoljeno unutar grupacija dogovarati cijene, odnosno poskupljenja, no situacija je zabrinjavajuća. Mlinar je, kaže, već najavio poskupljenje, no najviše zbog poskupljenja brašna, koje je pak uzrokovala viša otkupna cijena pšenice. Kako navodi Milka Kosanović, kod nekih proizvođača će udio povećanja troškova zbog većih računa za struju uzimati i do 40 posto dobiti. »Uzmite za primjer nekog malog proizvođača, pekara koji broji osam, deset zaposlenih, i koji zbog većeg troška struje neće moći uopće investirati, primjerice kupiti novu vitrinu za svoje proizvode«, kaže Kosanović.

Iscrpljene rezerve

Što je poslodavac veći, veće će, dakako, biti i posljedice. Direktor tvrtke Messer Croatia Plin, Robert Mustač, za naš list kaže kako poduzeće kojem je na čelu svake 22 minute potroši onoliko električne energije koliko prosječno hrvatsko kućanstvo potroši u godinu dana. Tvrtka koja se bavi proizvodnjom i distribucijom tehničkih, prehrambenih i medicinskih plinova i opreme godišnje prosječno troši 72 GWh struje, što je trošak od oko 30 milijuna kuna neto, bez PDV-a. Zapošljava 235 ljudi na šest proizvodnih lokacija od koje će jedna, u Dugom Ratu, morati biti zatvorena, čime će posao izgubiti desetak radnika. (Bojana MRVOŠ PAVIĆ)


Podijeli: Facebook Twiter