Globalno zatopljenje pridonosi širenju zamrznutog mora oko Antarktike tijekom zime, a do tog paradoksa dolazi zbog hladnih valova otopljenog leda tijekom ljeta zbog kojih se more more ponovo brzo zaleđuje kada temperature naglo padnu, doznaje se iz najnovijeg istraživanja.
Stručnjaci za klimu su se mučili kako objasniti širenje morskog leda oko Antarktike koje je dosegnulo rekordnu razinu u zimi 2010. godine, kada se na drugom kraju planeta, na Arktičkom oceanu, led 2012. rekordno smanjio.
"Morski led oko Antarktike se širi usprkos globalnom zatopljenju", tvrdi Richard Bintanja, voditelj istraživanja na nizozemskom Kraljevskom meteorološkom institutu. Po njegovim riječima, do toga dolazi upravo zbog topljenja ledenog pokrova. Led se stvara od slatke vode i, kada se ledene ploče na rubovima Antarktike u ljeto tope zbog podizanja zagrijane morske vode, otopljena voda stvara hladni sloj koji pluta na gušćim, toplijim slanim vodama ispod. Tijekom zime, otopljena voda se pretvara u led jer se zaleđuje na nula stupnjeva Celzija, na višoj temperaturi od morske vode koja se ledi na minus dva stupnja Celzija.
U rujnu, kada je zima na maksimumu, led na moru oko Antarktike prekriva oko 19 milijuna četvornih kilometara, što je više od kopnene površine Antarktike. Taj se led otopi u oceanu dolaskom ljeta.
Britanski znanstvenik Paul Holland ukazuje da promjene vjetrova, čimbenik koji također pridonosi klimatskim promjenama, otpuhuju sloj otopljene vode dalje prema moru i tako pomažu u stvaranju zimskog leda.
Prema nizozemskom istraživanju, Antarktika gubi oko 250 milijardi tona leda godišnje, što je jednako podizanju razine mora godišnje za 0,07 milimetara. Čini se, dodaje se u istraživanju, da se ubrzava gubitak ledene mase Antarktike, bez obzira na širenje sezonskog ledenog pokrivača na moru. (Hina)