Bogatim programom jučer je zatvoren program "Proljeće u Šijanskoj šumi 2013." koji je proteklih devet tjedana okupio veliki broj građana svih uzrasta. Za ovu je prigodu svim posjetiteljima iznimno omogućen kratki obilazak austrougarske utvrde San Daniele, koja se nalazi nedaleko danas devastiranog kompleksa pećina Šandalja.
Tako su ujutro nakon rekreativne šetnje stazama Zec i Ciklama špilju prvi posjetili članovi Kluba rekreativaca u prirodi, a poslijepodne i ostali posjetitelji i članovi biciklističkog kluba Uljanik koji su prije toga sudjelovali na rekreativnoj biciklijadi.
Dva mjeseca trajali su pregovori s MORH-om da se organizatoru manifestacije "Proljeće u Šijanskoj šumi" dodijele ključevi utvrde kako bi i ona, kao šlag na kraju, postala dio programa koji se svakog vikenda održavao u predivnom Kaiserwaldu.
U suradnji s Arheološkim muzejom Istre, utvrda je zatim pregledana i očišćena, a ograničena ruta kojom su posjetitelji mogli hodati unutar utvrde bila je obilježena velikim svijećama. Arheologinja Maja Čuka za ovu je prigodu priredila nekoliko informativnih plakata na kojima su posjetitelji mogli pročitati detalje o povijesti ovog mjesta, ali i vidjeti rijetke fotografije kako same tvrđave, tako i pećine Šandalja.
- Na ovom su mjestu bile pećina i srednjovjekovna crkvica koja se, pretpostavljamo, zvala San Daniele po kojoj je cijelo ovo brdo, a kasnije i utvrda, dobilo ime. Utvrda San Daniele započela se graditi 1881. a dovršena je tek 1914. i sve od tad pa do 2005. se koristila uvijek u vojne svrhe.
Austrijanci su gradili utvrde na udaljenostima od kilometar i pol stoga što su njihove granate imale domet oko četiri kilometra, ispričala je Čuka, dodavši da je ova izložba prvi korak ka pokušaju revitaliziranje ove utvrde koja je potpuno obrasla u gusto zelenilo.
- Obrambeni rov utvrde izdubljen je u živoj stijeni, nasipi su građeni od zemlje i kamena, a sama utvrda građena je kamenom iz lokalnih kamenoloma. U vrijeme dok je JNA koristila ovu utvrdu, točnije 1982., na tvrđavi su nadograđeni zakloni za osmatračnice od armiranog betona, koji su zaklonjeni zemljanim nasipima i maskirnim zelenilom, prenijela je arheologinja.
Iako se kroz travu i grmlje jedva naziru stepenice koje vode s gornje strane utvrde, malo koji posjetitelj je odolio zovu da se ipak popne do osmatračnice na vrhu utvrde i uživa u pogledu koji se pruža.
Za to vrijeme, u Šijanskoj šumi djecu je svojom predstavom i radionicama zabavljala udruga Birikina, a neki su se mališani okušali i u nordijskom hodanju prilagođenom njihovom uzrastu.
Nešto kasnije, sve prisutne udruga RitamZ rasplesala je okupljene satom Zumbe, a zatim su svi bili pozvani na maneštru kojom se Pula sport odužio građanima što su se odazvali njihovom pozivu i barem jedan proljetni vikend proveli u Šijanskoj šumi. (P. SOFTIĆ)