Završen pazinski "Trade in Etno" festival

(Mirjan RIMANIĆ)
(Mirjan RIMANIĆ)

Koncertom skupine "Djamawi Afrika" iz Alžira završio je u pazinskom Kaštelu ovogodišnji, šesti po redu festival tradicijske glazbe "TradeInetno". Kako i prilični glazbenom festivalu finale je  bilo žestoko. Vrući ritmovi sjeverne Afrike rasplesali su publiku.

Teško da je itko mogao ostati ravnodušan da barem ne zacupka uz glazbu sjajnih alžiraca. "Djamawi Afrika" izvrsno spaja tradicijsku glazbu Gnawa, Magreba na sjevera Afrike, s raznim stilovima poput reggaea, duba ili rocka, pa čak i keltskog melosa.

Zahvaljujući kombiniranju raznih instrumenta opće prisutnih u svijetu suvremene glazbe poput gitare, basa, bubanjeva, violine, mandole, klarineta, saksofona s tradicijskim kao što su goumbrije, djembe, conge i druge razne afričke udaraljke "Djamawi Afrika" stvara osebujnu glazbu raskošnog ritma egzotičnog prizvuka.

Njihova glazba publiku vodi pustinjskim prostranstvima zavičaja, ali bavi se i nepresušnim glazbenim inspiracijama od ljubavi do raznih egzistencijalnih propitivanja. U svakom slučaju "Djamawi Afrika" ostavljaju dubok dojam na slušatelja, nenaviklog na ovakvu glazbu, koji ponesen afričkim ritmovima lakoćom ulazi u novo iskustvo razumijevanja jedne osebujne kulture koju karakterizira Gnawa glazbena tradicija.

Prije koncerta "Djamawi Afrika" publici je predstavljena produkcija radionica "TradeInetna". Radionica plesa KoloNaOkolo, koju je vodila Koviljka Marečić, pred Kaštelom se predstavila kolima s raznih krajeva Blakana, a u izvedbi je sudjelovala i publika koje se spremala na koncertni program. Koncertu Kaštelu započeo je pjesmama vokalne radione koju je vodila Lidija Dokuzović, a u skupini darovitih pjevačica isticale su se mlade pjevačice pazinske vokalne skupine "Rožice".

Glazbenu radionicu vodio je Šveđanin Allan Skrobe, stari znanac publike "TradeInEtna". Ovaj renomirani glazbenik i voditelj etno radionica diljem svijeta uvježbao je s polaznicima ovogodišnje radionice iz Belgije, Hrvatske, Slovenije i Švedske program kojim su publiku poveli na glazbeno putovanje raznim svjetskim meridijanima. Radujući se zajedno na tom putovanju voženom univerzalnim jezikom i porukama koje su odašiljali zvuci instrumenata različitih glazbenih tradicija. Na kraju završne večeri festivala, kako je već rečeno Kaštel je do usijanja dovela skupina "Djamawi Afrika".

Ovogodišnji festival koji je, kao i prethodnih šest, održan zahvaljujući velikoj požrtvovnosti Gorana Farkaša, koji je uspio okupiti veliki broj volontera, započela je švedska skupina "Atervind", a nakon njih nastupila je pazinska "Veja". Koncertni program obogatilo je Folklorno društvo Pazin, Kulturno umjetničko društvo Tanac iz Pečuha, DIF iz Koprivničkog Ivanca, Kulturno umjetničko društvo Umag, te Rudi Baučar iz Slovenije.

Uz njih na pozornici u kaštelu nastupili su poznati zagrebački etno zbor Čipkice, te Dunja Knebl i skupina Kololira. Uz kreativne radionice i etno sajam, te svake večeri projekciju etno filmova pazinski TradeInEtno tijekom proteklog tjedan ponudio je pregršt zanimljivih sadržaja ljubiteljima tradicijskih kultura od sjevera Evrope preko naših krajeva do sjevera Afrike, ali i drugih krajeva čiju su tradiciju sudionici predstavili. (Mirjan RIMANIĆ)                                                          


Podijeli: Facebook Twiter