Zašto Vlada ne pije vodu iz špine?

Isteklo je pravo korištenja fotografije
Isteklo je pravo korištenja fotografije

U Vladi štedimo i na vodi, pohvalila se ovih dana premijerka Jadranka Kosor, isticuci da nedavno nije odobrila da se za Vladu i ministarstva nabavlja voda s okusima marelice ili borovnice.

- Rekla sam: Ne!...Tko ima potrebe za dodatnim okusima neka si narucuje sam, odlucno je porucila premijerka.

No, jednostavna racunica pokazuje da je i takva "obicna" voda koju piju u Vladi i ministarstvima cak 113 puta skuplja od one zdravstveno savršeno ispravne koju mogu dobiti iz - slavine.

Koliko ce Vlada ove godine izdvojiti za nabavu vode iz aparata još nije poznato, jer nije dovršen u studenom raspisani postupak javne nabave. Ured za središnju javnu nabavu raspisao je natjecaj za nabavu 30.000 komada pakiranja vode u boci od 18,9 litara, tzv. Galona, i odabrao ponuditelja, tvrtku MM model iz Zagreba, koja je tu kolicinu vode spremna isporuciti za 720.000 kuna, što znaci za 24 kune po komadu. Medutim, drugi su se ponuditelji žalili pa se ugovor još ne može zakljuciti.

Uz to, Vlada namjerava od koprivnicke Podravke kupiti i vodu u bocicama za cak 2.267.505 kuna, no i vezi te nabave u tijeku je žalbeni postupak. Recene kolicine vode, teške gotovo tri milijuna kuna, u Vladi namjeravaju razvuci na dvije godine.

Kad bi kojim slucajem Vladini dužnosnici odluciti piti vodu iz pipe, kako to cini ogromna vecina hrvatskih gradana, kolicina vode jednaka onoj koju sad narucuju u galonima stajala bi ih svega 6.350 kuna! Cijena jednog kubika vode u Zagrebu, gdje je ona još i skupa, iznosi 11,2 kuna, što znaci da litra stoji 1,12 lipa, a galon od 18,9 litara, kakve kupuju u Vladi, s obicnom vodom koštao bi 21 lipu. Trideset tisuca galona stajalo bi, dakle, 6.350 kuna. Voda u Zagrebu savršeno je zdravstveno ispravna.

- Vecini Vladinih institucija poslao sam dopis kojim im objašnjavam prednosti korištenja vode iz slavine, kaže predstojnik Ureda za središnju javnu nabavu Dražen Ivanušec. - Kolicina vode koju narucujemo sada je drasticno smanjena u odnosu na ranije godine. Ipak, uvijek cemo morati narucivati jedan dio vode iz aparata ili u bocicama jer postoje pravila, npr. za šticene osobe, po kojima one ne smiju piti vodu iz otvorenih izvora. Uvjeren je da ce se kolicine vode koje Vlada nabavlja i u buducnosti nastaviti smanjivati.


Podijeli: Facebook Twiter