Najvece devastacije zašticenih dijelova prirode, koje su se dešavale sredinom prošlog desetljeca, kada je u Istri vladala pohlepa za svekolikim nekretninama, još nisu dobile pravorijek.
Sudski postupak za devastaciju uvale Mucela iz 2005., dijela posebnog i dosad jedinog istarskog ornitološkog parka Palud, na granici Rovinja i Bala, koju je pokrenula inspekcija Uprave za zaštitu prirode Ministarstva kulture, završio je u zastari. Sudski progon je medutim preuzelo Opcinsko državno odvjetništvo i on još traje.
Podsjecamo, njemacki državljani Annamarie i Hans Joachim Aulinger su na zašticenom podrucju kupili šumu koja okružuje Mucelu. Potom su u Rovinju registrirali tvrtku te na tom mjestu poceli uredivanje eko-kampa. Posjekli su makiju, porušili suhozide i uredili nove makadamske putove, dijelom i na državnom zemljištu.
Svoj kamp s oznakom eko su i prije otvaranja oglasili u ADAC-ovom vodicu, s preporukom izuzetnog mjesta za kampiranje u prirodi. U Palud su nagrnuli brojni motorizirani kamperi, s kojima su se nadzornici Nature Histrice, ustanove koja upravlja ovim i drugim zašticenim dijelovima prirode u Istri, morali sukobljavati.
Drugi postupak, za devastaciju šume kod Kloštra, iznad Limskog kanala, zašticenog kao znacajni krajobraz, koji se dogodio 2006., takoder je u zastari kad je rijec o investitoru, ali se nastavlja sudski postupak protiv izvodaca radova. U ovom slucaju je po procjeni Nature Histrice ocišceno 25 tisuca kvadrata obraslih šumom i makijom. Vlasnik zemljišta, Ivo Rosic, zaposlen u Njemackoj, najprije nam je rekao da priprema teren za sadnju maslina, a nakon protesta zelenih - za uredenje parka prirode.
Nakon ovih devastacija, koje su dobile velik odjek u medijima i medu udrugama koje brinu o zaštiti prirode, ipak se promijenila klima medu investitorima koji su pod krinkom ekoloških turistickih odredišta i poljoprivrede nasrnuli na zašticene dijelove prirode.
Od svog eko-kampa odustao je jedan njemacki državljanin, koji je po obrascu Aulingerovih vec bio otkupio zemljište u drugoj uvali kraj Paluda, Gustinja. Nadzornici Nature Histrice, koji svakodnevno obilaze zašticene dijelove prirode, kasnije su imali posla uglavnom s benignim slucajevima. (A. POKRAJAC)
PROCITALI STE SKRACENU VERZIJU TEKSTA. OPŠIRNIJE O OVOJ TEMI CITAJTE U TISKANOM IZDANJU GLASA ISTRE.