Za sredivanje popisa 389 prijava nezaposlenih

Isteklo je pravo korištenja fotografije
Isteklo je pravo korištenja fotografije

Državni zavod za statistiku (DZS) prve radnike na unosu podataka prikupljenih popisom stanovništva zaposlit ce 13 mjeseci nakon što je popis obavljen. Na natjecaj za pripremne poslove unosa podataka popisa stanovništva koji je zakljucen sa zadnjim danom travnja javilo se 620 kandidata pri cemu je 389 kandidata "dostavilo potpunu dokumentaciju i ispunjavanja uvjete".

Kako objašnjavaju u DZS-u, kandidati ce se zapošljavati sukcesivno, a prva grupa pocet ce raditi za dvadesetak dana. No, tocne podatke o broju kandidata koje ce DZS zaposliti putem mjere Javni radovi iz aktivne politike zapošljavanja, znat ce se nakon intervjua s kandidatima tako da je otvorena mogucnost ponavljanja natjecaja kako bi se popunila sva potrebna radna mjesta na privremenom poslu unosa podataka iz Popisa stanovništva.

Nakon što je Vlada odobrila DZS-u sredstava iz mjera aktivne politike, državna statistika objavila je oglas kojim traži 396 radnika na rok od šest mjeseci. Sudeci prema odgovoru iz DZS-a, i prije razgovora s kandidatima jasno je da bi se natjecaj za zapošljavanje mogao ponoviti. Naime, državni statisticki ured zaprimio je 389 prijava osoba koje ispunjavaju natjecajne uvjete, odnosno sedam manje no što je traženo. Putem javnih radova radnik ne može raditi duže od šest mjeseci.

To je i razlog zbog kojeg je Vlada DZS-u odobrila zapošljavanje do 400 radnika na šest mjeseci uz mogucnost dodatnog angažiranja do 200 osoba na još cetiri mjeseca. DZS ce probiti zakonske rokove i popis stanovništva nece biti obraden do kraja godine, vec najranije na proljece. Kašnjenja u obradi podataka popisa stanovništva nije bilo ni ratne 1991. godine. Sam DZS je znao koliko mu radnika treba za unos podataka kako bi posao bio obavljen u skladu sa zakonskim rokovima. No, ništa na zapošljavanju nisu ucinili, a u proracun su cak vratili dio neiskorištenih sredstava.

U kuloarima statistickog ureda obradu podataka prikupljenih popisom stanovništva nazivaju "jadni radovi" ne samo stoga što se kasni, vec i nacina zapošljavanja putem javnih radova pri cemu ce radnici proci tek dvodnevni tecaj. Nitko od popisivaca s lanjskog popisa koji su prošli petodnevnu osmosatnu obuku te položili testove za obavljanje tog posla, ne može raditi na unosu podataka jer nemaju uvjete za zapošljavanje putem mjere javni radovi.

Naime, putem te mjere može se zaposliti osoba koja je najmanje 36 mjeseci u evidentiranoj nezaposlenosti, što niti jedan prošlogodišnji popisivac ne ispunjava s obzirom da su bili brisani iz evidencije nezaposlenosti za vrijeme popisa stanovništva. (G. GALIC/Novi list)

 


Podijeli: Facebook Twiter