Roditelji više od pola milijuna hrvatskih školaraca ove će godine dublje morati posegnuti u svoje novčanike, jer na jesen u sve škole ulazi potpuno nova generacija udžbenika.
Nasljeđivanje školskih knjiga, interna školska preprodaja, obilasci antikvarijata, internet burze polovnih udžbenika i svi ostali načini na koje su se hrvatske obitelji do sada snalazile kako bi što lakše prebrodile rujanski udar na kućne budžete ove jeseni padaju u zaborav, a zamijenit će ih beskonačni redovi u knjižarama i nove metode pronalaženja rješenja kako što bezbolnije preživjeti početak školske godine.
Iako u Ministarstvu znanosti, obrazovanja i sporta obećavaju da će taj trošak ove godine biti ipak manji nego do sada, jer će udžbenici biti jeftiniji točne cijene još uvijek se ne znaju, a ne zna se ni broj naslova koji će biti odobreni.
Pet tisuća naslova
Pojašnjavajući kako su nakladnici u rujnu podnijeli zahtjeve Ministarstvu za pokretanje postupka za odobravanje udžbenika načelnik Sektora zajedničkih poslova i programa EU-a Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta Darko Tot ističe da je od rujna do sada 750 stručnih povjerenstava imalo zadatak pregledati sve prijavljene udžbenike, a popis onih naslova koji su dobili pozitivno mišljenje bit će objavljen 15. siječnja.
- Riječ je o popisu na kojem će biti novi, ali i udžbenici iz prijašnjeg kataloga. Sastavljanje popisa još uvijek je u tijeku, a jedino je poznato da se radi o tablici s oko pet tisuća redaka, što znači da govorimo o oko pet tisuća naslova. Nakon objave taj će popis biti dostavljen svim školama i nastavnici te učitelji do 1. ožujka morat će odabrati naslove. Svi oni naslovi za koje interes nastavnika bude manji od 10 posto neće se uvrstiti u katalog udžbenika, dok će se za ostale do 15. ožujka raspisati javni poziv za uvrštavanje u katalog, pojašnjava Tot.
S obzirom da će se nakladnici tek u travnju javljati na javni poziv Ministarstva konačni popis novih udžbenika neće biti poznat tako skoro, no ono što bi 15. veljače trebalo biti poznato, kaže Tot, bit će najviša cijena udžbenika koju će odrediti ministar Željko Jovanović. Dodajući kako je teško u ovom trenutku reći koliko će se to točno udžbenika ponuditi nastavnicima na odabir Tot ističe kako o kvaliteti udžbenika uz 750 stručnih povjerenstava prosuđuju i sami nastavnici.
Uz tvrdnje da će novi udžbenici biti jeftiniji u Ministarstvu tvrde da će biti i lakši od dosadašnjih i to za 15 do 20 posto, a prema grubim procjenama to znači da bi školske torbe naredne školske godine mogle biti lakše oko kilograma, ako ne i više. Lakšoj školskoj torbi, pojašnjava Tot, doprinijet će cijeli niz faktora, od reduciranja broja formata s dosadašnjih stotinjak na svega dvanaest pa do gramature papira. (I. ŠESTAN KUČIĆ)
OPŠIRNIJE U DANAŠNJEM TISKANOM IZDANJU