Sigurna kuća Istre danas je svečano otvorila prostor za rad savjetovališta koji se nalazi odmah do njena ureda u Koparskoj 58. Prostor je Sigurnoj kući na korištenje dao Grad Pula, a uređen je sredstvima donatora od kojih su mnogi željeli ostati anonimni.
Ovaj će prostor, kako je navela koordinatorica Sigurne kuće Jadranka Černjul, podići razinu kvalitete rada sa ženama - žrtvama obiteljskog nasilja.
Pomoć na broj 500-148
- Do sada su žene koje su dolazile s problemima morale dijeliti radni prostor zajedno s nama i to je ponekad bilo dosta teško, jer se nisu mogle opustiti te često bile prekidane dolascima i odlascima, telefonskim pozivima. Sada će se u ovom malenom, ali mirnom i ugodnom prostoru osjećati opuštenije i sigurnije, navela je Černjul i zahvalila se Gradu na senzibilitetu i pomoći.
Savjetodavni sastanci ovdje će se održavati po potrebi, odnosno po zakazanom terminu sa ženama žrtvama obiteljskog nasilja. Žene se za pomoć mogu javiti svakim radnim danom od 8 do 13, a ponedjeljkom i petkom od 8 do 14 i od 17 do 19 sati ili na broj telefona 052/500-148.
Djelatnice Sigurne kuće pružit će im psihološku i emocionalnu podršku, pravne informacije, podršku tijekom ostvarivanja prava i smještaj u jednoj od tri tajne sigurne kuće, a postoji i mogućnost takozvanog hitnog smještaja za žene koje se nalaze u kriznoj situaciji. Na ovaj je način samo lani smješteno šest žena i šestero djece, a od 2006. do travnja lani hitni smještaj koristilo je čak 47 osoba.
Dogradonačelnica Elena Puh Belci naglasila je da ovaj prostor nije poklonjen već zaslužen jer se radi o udruzi koja puno radi i pokriva one "rupe" gdje institucije često zastanu.
Novi oblici nasilja
Glasnogovornica Sigurne kuće Branka Žužić osvrnula se i na svježe podatke o nasilju navodeći da je protekla godina, što se tiče obiteljskog nasilja bila strašna te da nasilje i dalje eskalira.
- Samo je lani na području Hrvatske unutar obitelji ubijeno devet žena, a u Istri jedna i to najčešće od bračnog ili izvanbračnog partnera, navela je Žužić te upozorila na rast trenda ubojstava gdje su počinitelji sinovi ili unuci koji ubijaju majke odnosno bake. U ovoj su godini u Hrvatskoj već ubijene dvije žene. Osim ubojstava, u porastu su i tjelesne ozljede i teške tjelesne ozljede, ali i novi oblici nasilja - seksualno, psihološko i ekonomsko.
Sveukupno su od 2001. godine do sada na području Hrvatske unutar obitelji ubijene 221 žena ili u prosjeku 20 žena godišnje. U Istarskoj županiji se unutar obitelji ubije u prosjeku po jedna žena godišnje. Stoga su iz Sigurne kuće pozvali sve žene koje trpe obiteljsko nasilje da se jave za pomoć, ali i upozorili javnost da im je dužnost prijaviti svako obiteljsko nasilje. (B. PETROVIĆ)