Prosjecna hrvatska košarica za kolovoz iznosila je za cetveroclanu obitelj 6.724 kune te je bila 0,06 posto skuplja nego u srpnju. Košarica s istim artiklima, prema izracunu Nezavisnih hrvatskih sindikata, u Puli je iznosila 7.178 kuna, s tim da se najviše, 2.950 kuna, trošilo na prehranu.
Nezavisni hrvatski sindikati u prošlomjesecnu su potrošacku košaricu ukljucili i poseban dodatak pod nazivom "pocetak školske godine". Tako su izracunali da bi košarica s ukljucenim troškovima školskih udžbenika i ostale opreme za školu za obitelj s dvoje osnovnoškolaca u Puli bila teška cak 11.768 kuna. Za svaki udžbenicki komplet izdvojilo se u prosjeku 1.215 kuna za osnovnu školu i dvije tisuce za srednju.
Treba napomenuti da troškovi raznih rjecnika, CD-a, prirucnika i drugih pomagala, cija se cijena krece od sto do petsto kuna, nisu uracunati u osnovni trošak školskih knjiga. Ovakva prosjecna košarica na razini države iznosila je 11.314 kuna, s tim da je pokrivenost košarice bila oko 48 posto.
Kako napominju iz Sindikata, upravo je za osnovnoškolce izražen velik trošak koji se uglavnom odnosi na pribor, torbu, pomagala, dresove i druge artikle, kojih je više, a i više se troše. Potrebe su, naravno, najvece kod prvašica. Kod svih je školaraca, ma koji razred pohadali, povecan trošak za odjecu i obucu.
Prosjecna košarica za obitelj s dvoje srednjoškolaca iznosila je 12.214 kuna, a pokrivenost košarice oko 45 posto. Ona pulska skuplja je za gotovo petsto kuna, odnosno iznosi cak 12.668 kuna. Iz NHS-a napominju da je prosjecna pokrivenost placom kod srednjoškolaca najmanja, i upravo je u takvim obiteljima najvece opterecenje. Iako su potrebe što se tice pribora, dresova i drugih pomagala manje (oko 745 kuna), udžbenici za srednju školu su skupi te kompleti koštaju oko dvije tisuce kuna.
Prema izracunima, košarica za obitelj s jednim osnovnoškolcem i jednim srednjoškolcem iznosila bi u Puli 12.218 kuna. Vecina obitelji, uz ove, ima i stalne troškove za izvanškolske aktivnosti svoje djece jer skoro i nema djeteta koje u njih nije ukljuceno, bilo da je rijec o ucenju stranih jezika, ritmici i plesu, glazbi, izvanškolskim sportskim aktivnostima ili dodatnim podukama iz nekih predmeta, što su najcešce, ali i najskuplje izvanškolske aktivnosti.
Racunalo za djecu i dalje je potreba svake obitelji, za što treba izdvojiti najmanje 2.300 kuna, a za nešto kvalitetnije izmedu cetiri i pet tisuca kuna.
One obitelji cije dijete ove godine ide na maturalno putovanje dodatno su potrošile oko cetiri tisuce kuna, s tim da u cijenu nisu uracunati izleti, razne ulaznice i polog u hotelu u slucaju oštecenja inventara, za što djetetu dodatno treba oko 300 eura džeparca. (B. PETROVIC)