Jučer je okončano javno savjetovanje o Nacrtu prijedloga odluke o upisu učenika u I. razred srednje škole u školskoj godini 2016./2017. Naime, svake se godine donosi odluka o upisu učenika u I. razred srednje škole za sljedeću školsku godinu u kojoj se utvrđuje način upisa i broj mjesta u razrednim odjelima. Prema prijedlogu nadležnog Ministarstva obrazovanja, sve istarske srednje škole raspolažu s upisnom kvotom od 2.114 mjesta unutar 93 razredna odjela.
To potvrđuju i u županijskom Upravnom odjelu za obrazovanje, napominjući da će se u 21 srednjoj školi čiji je osnivač Istarska županija, formirati 88 razrednih odijela s 2.022 učenika, dok će se po dva razredna odjela s 20 učenika formirati u Školi za odgoj i obrazovanje čiji je osnivač Grad Pula. U Pazinskom kolegiju klasične gimnazije čije je osnivač Porečko-pulska biskupija, nadolazeće školske godine bit će mjesta za 52 učenika u dva razredna odjela, a u sklopu Privatne gimnazije Jurja Dobrila u Puli, formirat će se po jedan razred s ukupno 20 učenika.
Razredni odjeli
U Upravnom odjelu za obrazovanje ističu da je Istarska županija, kao osnivač 21 srednje škole kao i same srednje škole planirala ukupno 89 razredna odjela s 2.037 učenika, a prijedlogom odluke Ministarstva planirano je formiranje 88 razrednih odjela i 2.022 učenika.
Pojašnjavajući odstupanje u kvotama i jesu li pojedine škole umanjile broj upisnih mjesta, iz Županije odgovaraju da prijedlogom odluke nije usvojen ustroj jednog kombiniranog razrednog odjela s 10 učenika u programu monter strojeva i konstrukcija i 10 učenika u programu pomoćnog kuhara, i to oba u dvogodišnjem trajanju, već je usvojen jedan razredni odjel u programu pomoćnog kuhara s 20 učenika u Srednjoj školi Mate Blažine Labin.
Također, prijedlogom odluke nije usvojen ustroj jednog razrednog odjela s 15 učenika u programu prirodoslovno-matematičke gimnazije u Talijanskoj srednjoj školi Rovinj.
Na pitanje hoće li svi učenici u Istri koji su završili osnovnu školu imati dovoljno mjesta za upis u nekoj od škola, iz Županije pojašnjavaju da školske godine 2015./2016. iz osmih razreda osnovnih škola izlazi 1.720 učenika.
- Prijedlogom odluke planirano je dovoljno mjesta za buduće učenike prvih razreda srednje škole u Istri, ukoliko budu ispunjavali uvjete za upis u željeni program, napominju u Županiji. Također, u sklopu istarskih srednjih škola bit će ukupno šest vrsta obrazovnih programa. To je strukovni (petogodišnji) program koji će imati 1 razredni odjel, zatim strukovni (četverogodišnji) program s 42 razredna odjela, strukovni (trogodišnji) program s 22 razreda,
strukovni (dvogodišnji - pomoćna zanimanja) program s 1 razrednim odjelom. Tu je umjetnički program s 3 razredna odjela i
gimnazijski program s 24 razredna odjela.
Elektroničke prijave
Učenici će se za upis prijavljivati elektroničkim načinom na mrežnoj stranici Nacionalnoga informacijskog sustava prijava i upisa u srednje škole www.upisi.hr. Početak prijava u sustav je 2. lipnja, dok će početak prijava obrazovnih programa biti 27. lipnja. Provođenje dodatnih ispita i provjera te unos rezultata bit će od 29. lipnja do 5. srpnja, a početak ispisa prijavnica planiran je za 6. srpnja. Objava konačnih ljestvica poretka trebala bi po planu biti 11. srpnja. Dodajmo, kako će dostava potpisanog obrasca o upisu u I. razred srednje škole biti između 11. i 15. srpnja, a škole će same odrediti točne datume za zaprimanje upisnica i dodatne dokumentacije unutar tog razdoblja. Objava okvirnog broja slobodnih mjesta za jesenski rok bit će 18. srpnja, a službena objava slobodnih mjesta za jesenski upisni rok 14. kolovoza. Jesenji upisni rok započet će 22. kolovoza, a ove se godine planira provedba i trećeg upisnog kruga koji će trajati od 5. do 9. rujna.
U cijeloj Hrvatskoj upisat će se 50.662 učenika
U 1. razred srednjih škola u programe redovitog obrazovanja u narednoj školskoj godini u Hrvatskoj se planira broj upisnih mjesta za ukupno 50.662 učenika u 2.223 razredna odjela. U srednje škole kojima je osnivač država i jedinice lokalne samouprave planira se broj upisnih mjesta za ukupno 48.128 učenika u 2.083 razredna odjela. Primjerice, u gimnazijske programe planirano je 11.883 učenika, za strukovne kvalifikacije u trajanju od četiri godine 19.666 učenika, u obrtničke programe u trajanju od tri godine 4.683 učenika, za niže stručne spreme184 učenika. U prilagođene i posebne programe za učenike s teškoćama u razvoju 904 učenika, dok bi se u programe obrazovanja glazbenih i plesnih škola trebalo upisati 1.365 učenika. (Danijela BAŠIĆ-PALKOVIĆ)