Vukovar: Stožer uputio otvoreno pismo Milanoviću

Isteklo je pravo korištenja fotografije
Isteklo je pravo korištenja fotografije

Stožer za obranu hrvatskog Vukovara uputio je danas otvoreno pismo predsjedniku Vlade Zoranu Milanoviću u kojem ocjenjuje da su premijerove tvrdnje iznesene nedavno u javnosti neprimjerene, društveno izuzetno štetne i provocirajuće te da svojima istupima vrijeđa dostojanstvo stradalnika i svih građana koji Hrvatsku vole i poštuju kao svoju domovinu.

- Predsjednik Vlade Republike Hrvatske svojim istupima ne vrijeđa samo dostojanstvo branitelja i stradalnika Vukovara, nego i dostojanstvo hrvatskoga Domovinskog i obrambenog rata i svih njegovih sudionika, kao i svih hrvatskih građana koji Hrvatsku vole i poštuju kao svoju domovinu", piše u pismu.

Iako ne navode na koje točno medijske istupe premijera Zorana Milanovića misle, osim što se ističe da su nedavni, iz Stožera upozoravaju da, iako je rat u Vukovaru formalno završio, nije postignut pravedan mir utemeljen na istini i kažnjavanju onih koji su počinili zločine, što je, ocjenjuju, jedini preduvjet stvarnog mira i zajedničkog života, a ne nasilna realizacija manjinskih prava.

- No, to predsjednik Vlade Republike Hrvatske ne želi ili ne može razumjeti i prihvatiti. Jer, on nema empatije prema majkama koje su izgubile djecu, ne zanimaju ga žene koje su izgubile svoje muževe ili su bile silovane, potpuno je neosjetljiv prema djeci koja su izgubila svoje roditelje. On ne želi na razgovor primiti branitelje okupljene u Stožeru. On nije sudjelovao u ratu. Njemu je obrana domovine bila daleko od očiju i još dalje od srca", navodi se, uz ostalo, u otvorenom pismu Stožera za obranu hrvatskog Vukovara.

Također se ocjenjuje da nema nikakve sumnje da svojim medijskim istupima, ali i politikom koju provodi, predsjednik Vlade "snažno provocira i produbljuje ionako velik i za hrvatsko društvo nemjerljivo važan problem".

Stožer je već u više navrata naglasio da kompleksno pitanje službene dvojezičnosti u Vukovaru nije samo pitanje prava nacionalnih manjina, u ovom slučaju srpske, na realizaciju svojih Ustavnim zakonom definiranih prava, nego ono ima puno dublje korijene. Ti korijeni, smatra Stožer, sežu i u pitanje primjene odgovarajućeg modela odgoja i obrazovanja za pripadnike nacionalnih manjina.

"I tu dolazimo do ključnog nerazumijevanja koje pokazuje predsjednik Vlade Republike Hrvatske. Hrvatska država ne provodi segregaciju srpske nacionalne manjine po pitanju školstva. Mi, branitelji i stradalnici, bili bismo prvi koji bi se suprotstavili takvoj politici. Na djelu su samosegregacija i samogetoizacija srpske nacionalne manjine, jer nju nitko i nikada nije pitao kakav model odgoja i obrazovanja želi za svoju djecu, to su u ime njih odlučili njihovi politički predstavnici koji sada ubiru plodove svojega rada", zaključuju u Stožeru za obranu hrvatskog Vukovara.

Također se navodi da Stožer i dalje smatra da je "postavljanje dvopismenih natpisa" protuustavno i protuzakonito, s čime je upoznao i međunarodne institucije, od Europske komisije do Ujedinjenih naroda. Dodaje se da se pri postavljanju natpisa "nije poštivalo službeno nazivlje institucija i ustanova, pa je Ministarstvo unutarnjih poslova postalo Ministarstvo unutrašnjih poslova, koje u Hrvatskoj ne postoji". (Hina)


Podijeli: Facebook Twiter