"Općinskom državnom odvjetništvu u Pazinu podnesene su prijave protiv Zavoda za hitnu medicinu Istarske županije i ravnateljice Zavoda, kao i protiv Istarskih domova zdravlja i ravnatelja te ustanove, jer ih držimo izravno odgovornima za sve dosadašnje propuste u organizaciji hitne medicinske službe na području Istarske županije, od kojih su neki, nažalost, imali tragične posljedice, napisao je umaški dogradonačelnik Niko Čančarević u današnjem obraćanju medijima". Navodi nadalje što je sve Grad Umag poduzeo nakon trećeg smrtnog slučaja pred zatvorenim vratima umaške Hitne pomoći koji se zbio 21. lipnja.
Od 29. lipnja do 5. srpnja na štandu ispred Circola i putem interneta organizirao je peticiju za bolju organizaciju rada HMP-a i smjenu odgovornih, a prikupljeno je ukupno 1.910 potpisa građana. Rad umaške hitne pomoći tiče se svih gradova i općina na Bujštini. Od svih jedinica lokalnih samouprava na tom području uključio se jedino Grad Buje gdje je prikupljeno dodatnih 811 potpisa. Svi prikupljeni potpisi, navodi Čančarević, bit će predani istarskom županu Valteru Flegu.
"U Bujama je 5. srpnja gradonačelnicima i načelnicima Bujštine, na koordinaciji sa županom, predstavljen protokol Zavoda za hitnu medicinu IŽ-a i Istarskih domova zdravlja o zajedničkom postupanju u pružanju zdravstvene zaštite u hitnim slučajevima, temeljem kojega bi se osiguralo da u prostorijama za reanimaciju hitne pomoći uvijek bude prisutan medicinski radnik, koji u hitnom slučaju, u vrijeme odsutnosti timova hitne pomoći, može prihvatiti pacijenta, pružiti mu prvu pomoć i pozvati druge zdravstvene radnike po potrebi", piše nadalje Čančarević.
No, veli, taj protokol drže samo privremenom mjerom, sve kako bi se otklonila mogućnost da pacijenti naiđu na zatvorena vrata hitne medicinske službe, jer u Gradu Umagu smatraju da je područje Bujštine specifično zbog udaljenosti od najbliže bolnice i da treba bolju i efikasniju organizaciju hitne medicinske službe, odnosno povratak sistema rada prije reforme hitne pomoći.
Na tome ćemo ustrajati i dalje, kao i na dovršetku započetih pregovora o korištenju usluga Opće bolnice Izola za građane Umaga i Bujštine, podcrtao je dogradonačelnik. Dodao je da su priopćenje poslali medijima zbog brojnih upita građana koliko je potpisa prikupljeno peticijom i što je konkretno poduzeto.
Kako doznajemo nadalje od Čančarevića, prostorije Hitne pomoći u Umagu sada više nisu prazne i zaključane nakon što su oba tima hitne pomoći na intervencijama, već uvijek netko dežura, a što je sukladno protokolu koji je dogovoreno na sastanku u Bujama.
- Djelatnici doma zdravlja, a obično to bude liječnik obiteljske medicine ili netko s dijalize, idu na Hitnu pomoć dežurati kada i drugi tim ode na teren. Također, kada su dva tima dežurna na hitnoj, a ostali su na odmoru, u slučaju treće hitnoće pozivaju se ovi potonji koji su kod kuće. Za to su dodatno plaćeni, naglasio je dogradonačelnik. (T. KOCIJANČIĆ)