Vlasnicke vratolomije nad Mirnom

Isteklo je pravo korištenja fotografije
Isteklo je pravo korištenja fotografije

Otkrice novinara Vecernjeg lista da je Miroslav Kutle vlasnik 45 posto dionica Fima grupe, a ortackim ugovorom s Dubravkom Žganecom, sadašnjim predsjednikom Nadzornog odbora Mirne, i vecinski vlasnik te financijske tvrtke, samo je potvrdilo nagadanja da je kralj hrvatske privatizacije i dalje u vlasništvu rovinjske tvornice u koju je ušao 1996. godine.

Prilikom privatizacije mali dionicari Mirne su pocetkom 1990-ih placali dionice po sto maraka. Tada je koordiniranom akcijom Mirna bacena na koljena. Najprije joj je država ukinula isplate poticaja za izvezene konzerve. Potom je Istarska banka prestala pratiti njeno poslovanje. Na kraju je Hrvatski fond za privatizaciju poništio njihove uplate. Place su kasnile nekoliko mjeseci, pa su se kao spasitelji pojavili Kutleovi torbari, koji su radnicke pakete od 20 tisuca maraka kupovali po 1.500 maraka.

Prilikom velike krize Istarske banke pokazalo se da je Kutle te dionice kupovao kreditom kojim je Mirnu zadužio u toj banci. Uz to do preostalog dijele Mirne došao je financijskim inženjeringom, ali HFP na to nije reagirao. Iako je o ovom slucaju raspravljalo saborsko istražno povjerenstvo, a Upravni sud RH je kasnije poništio rješenje HFP-a o poništenju uplate malih dionicara, ništa se nije promijenilo.

Buduci da je promjenom vlasti omiljeni HDZ-ov tajkun loše kotirao na politickom i dionickom tržištu, 2001. je izveo vratolomiju i potiho Mirnu prodao Fima grupi. Ovaj put dionica je prodavana za svega sedam kuna, pa je ocito da se radilo samo o pranju vlasništva.

U isto vrijeme, Mirna se spominje i prilikom uhicenja Damira Polanceca. Novinari Vecernjeg lista su otkrili da je upravo on nagovarao poduzetnika Danka Koncara da kupi Mirnu. Polancec je, cini se, nastojao prodati rovinjsku tvornicu radi spašavanja Podravke. (A. POKRAJAC)

VIŠE MOŽETE PROCITATI U TISKANOM IZDANJU OD SUBOTE.


Podijeli: Facebook Twiter