Vlada će uskoro predložiti zakon kojim bi se potencijalnim ulagačima izvan Europske unije otežalo kupnju dionica Ine. To je sinoć u intervjuu HTV-u otkrio premijer Zoran Milanović.
– Zakonskom ćemo regulativom ograničiti mogućnost stjecanja dionica Ine za određene stjecatelje izvan EU-a. To je jedan od prijedloga koje planiram. Postoje određene presedanske presude u Europi na osnovu koji se u području energetike, ako se radi o nacionalnim interesima, mogu postaviti takve barijere, objasnio je Milanović gostujući u emisiji »Javna stvar«.
Kako neslužbeno doznajemo, radi se o tome da bi se Zakon o privatizaciji Ine izmijenio na način da se hrvatsku Vladu ovlasti za davanje odobrenja za kupnju dionica te naftne kompanije, ako kupci nisu iz neke od država članica EU-a. To, primjerice, znači da MOL svoj vlasnički udjel u Ini ne bi mogao prodati nekom ruskom poduzeću prije nego što se s tim složi hrvatska Vlada. Premda se ranije nagađalo da je SAD zainteresiran za to da MOL-ove dionice u Ini ne preuzme ruski ROsneft ili Gazprom, u Banskim dvorima ističu da će ovo biti autonomno hrvatsko zakonsko rješenje, koje nema veze s Amerikancima.
Milanović je u »Javnoj stvari« najavio i da će Vlada ukinuti pravo države na veto na neke odluke Ine, kao i pravo prvokupa, regulirane člankom 10. Zakona o privatizaciji Ine, zato što predstavljaju kršenje europske pravne stečevine.
Premijer je u intervjuu komentirao i preporuke Europske komisije da se dobni prag za odlazak u mirovinu povisi na 67 godina. Ustvrdio je da se njegova Vlada ne slaže s »tom potpunom besmislicom«.
– Unificirani prag od 67 godina ne drži vodu. To je birokratska tema dana u Europi, no svakoj državi članici treba ostaviti da odlučuje za sebe. Zato ćemo biti protiv preporuke Komisije jer je neprovediva. Nemoguće je da ljudi u nekom profesijama rade do 67 godine, umrijet će na poslu. Ali, u nekima mogu raditi i dulje. Nema tu nikakve nepravde, samo zdrav razum, istaknuo je Milanović. (D. CIGLENEČKI/NL)