Vlada: Osim prostitutki kažnjavat će se i klijenti

Isteklo je pravo korištenja fotografije
Isteklo je pravo korištenja fotografije

Vlada je na današnjoj sjednici podržala prijedlog zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira kojim se, osim sankcioniranja osoba koje se bave prostitucijom, uvodi i kažnjavanje njihovih klijenata.

Novim zakonom bi se, osim osoba koje nude spolne usluge za novčanu ili drugu korist, prvi put  sankcionirali i korisnici usluga, odnosno klijenti, rekao je ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić. Kazne za traženje i nuđenje usluge prostitucije u visini od 1.000 do 5.000 kuna, odnosno ukoliko se usluga i realizira od 4.000 do 10.000 kuna, u javnosti su dosad izazvale najveće zanimanje. Takvo se rješenje uvodi u hrvatski zakon po uzoru na Švedsku, no u drugim europskim zemljama postoje drugačija rješenja, što je premijera Zorana Milanovića ponukalo na ocjenu kako je to tema koja zaslužuje temeljitiju raspravu.

Novčane kazne od tri do pet tisuća kuna prijete za seks na javnom mjestu ako on i nije kupljen, nego se primjerice u parku ili na plaži "zaigra" zaljubljeni par. Novi zakon predlaže da se onaj "tko na javnom mjestu spolno opći s osobom starijom od 15 godina ili na drugi način zadovoljava svoju ili tuđu pohotu pred takvom osobom" kazni novčanom kaznom od tri do pet tisuća kuna ili kaznom zatvora do 30 dana.

Onaj pak tko se na javnom mjestu pojavi gol platiti će kaznu u iznosu od 2.000 do 4.000 kuna ili će pak završiti u zatvoru 20 dana.

Na oprezu moraju biti i vlasnici životinja jer ako na javnom mjestu bez nadzora ili neoprezno omoguće kretanje ili zadržavanje svojih životinja i time uznemire građane kaznit će se s tri do pet tisuća kuna.

Zakon ide u dva čitanja pa će biti dosta vremena za raspravu o tom pitanju, a ostale najvažnije novine su uvođenje novčanih kazni izraženih u domaćoj valuti, te usklađivanje visine i vrste sankcija s odredbama Prekršajnog zakona kojim su podignuti opći maksimumi kazni.

Dvostruko su veće kazne za prekršaje koje naprave počinitelji u sastavu grupe ili s maskom, kao i za prekršaje zbog rasne pripadnosti, boje, kože, vjeroispovijesti, nacionalnog ili etničkog podrijetla, invaliditeta, spola, spolnog opredjeljenja ili izražavanja rodnog identiteta.

Također se posebna pozornost poklanja zaštiti ranjivih skupina, odnosno djece, te se propisuju uvjeti pod kojima tijela lokalne samouprave mogu tehničkim uređajima nadzirati javna mjesta.

Prekršaji protiv javnog reda i mira su dobar pokazatelj stanja sigurnosti i izravno utječu na osjećaj osobne sigurnosti građana, rečeno je na sjednici. 

 Vlada je danas također donijela uredbu o pričuvnoj policiji koja se može angažirati u slučaju ratnog stanja ili neposredne ugroženosti države, katastrofa ili velikih nesreća, pomoći policiji pri njezinom povećanom i dugotrajnom angažmanu, te kod osiguranja važnih skupova ili tijekom turističke sezone.

Najveći broj pričuvnih policajaca ne smije biti veći od 7647 osoba, a mogu biti angažirani maksimalno 90 dana, za što im pripada novčana naknada u visini 80 posto prosječne neto plaće. (Hina, V. KAPELOTO)


Podijeli: Facebook Twiter