Vizualni identitet u suzvučju sa sadržajem pjesama

(M. ANGELINI)
(M. ANGELINI)

Nedavno predstavljanje knjige pjesama u Bujama, "Kadenca tišine", autorice Silvane Laganis Čulina dobila je svoj nastavak u likovnom izdanju. Naime, ilustratorici i grafičkoj oblikovateljici knjige, mladoj umjetnici Tini Bezić, organizirana je prva samostalna izložba u MMC-u POU "Ante Babić" zahvaljujući izdavaču, novoosnovanoj udruzi Bujšćinski glas, Ogranak MH Buje. Na taj se način željela naglasiti važnost i značaj vizualnog identiteta knjige koji je u suzvučju sa sadržajem pjesama, pa je stoga zavrijedio istu pozornost kao i pisana riječ.

Poticaj za afirmaciju

- Do sada je Ogranak Matice Hrvatske Buje objavio 20 knjiga i uvijek smo nastojali likovno opremanje prepustiti našim mladim, lokalnim likovnim umjetnicima u nadi da će im to biti poticaj za uspješan nastavak rada i afirmaciju. Do sada smo bili dobri "proroci" jer neki od tih ilustratora, odnosno ilustratorica su danas priznati umjetnici kojima je slikarstvo ljubav i posao. Autorica knjige, Laganis Čulina, je sama izrazila želju da njezinu knjigu likovno uredi Tina Bezić i sada se ponosimo finalnim proizvodom, odnosno pravim izborom mlade grafičke dizajnerice Tine Bezić, izjavio je u uvodnom dijelu večeri predsjednik Ogranka Matice Hrvatske Buje, Zlatan Varelija.

O izloženim radovima,16 fotografija, govorio je Željko Sušek, prof., autor likovnog osvrta u katalogu.

- Dvije umjetničke vrste, likovna i književna, prepliću se i dopunjuju u poetičnom, završavajući misao. Ništa od toga ne služi samome sebi, već im je svrha upućena na zajedništvo. Kao što freske ili slike mogu ilustrirati Bibliju, ali su ujedno i sama Biblija. Fotografije, svjetlopisi kako ih je nazivao August Šenoa, naše mlade fotoumjetnice Tine Bezić, prikazi su svjetlom upisane stvarnosti, ali razlomljene i sastavljene stvarnosti u kojima zrcale, najčešće baštinu, gradiće, ulice, portale, dvorišta, konjića iz izgubljenog zavičaja, krovove, stapajući sjećanja na različite prizore i trenutke koji su u svezi samo sa njenim fotografijama. One su tako osobne, naglasio je Sušek opisujući slike odvojeno od stihova, nastavljajući usporedbu s glazbenim oblikom cadenzom, kada solističkim istupom netko od muzičara u orkestru izvede najsnažniji dio teme, zaokružujući na taj način glazbeno djelo u njegovoj punini.

- Da ne bi zavladalo sivilo između crnog i bijelog na fotografiji, Tina Bezić, intervenira bojama, kao što danas čini većina suvremenih umjetnika koja se služi digitalnim medijem. Izvan poetičnog, kao tehnika, to su boje grafičkog oblikovanja koje se nanose na stvarnu podlogu nakon obrade računalom, iz suptraktivnog sustava tiskarskoga sloga: cyan, mangenta, žuta i crna koje svojim vrijednostima doprinose skali sivog, odnosno oduzimaju snagu bijeloj, zaključio je Sušek.

Poetična sjena

Nakon što je Sušek pozvao posjetitelje svojom parafrazom kadence da se odmore u poetičnoj sjeni čempresa na putu za Oprtalj te zastanu pred slikom u knjizi osluškujući stihove, obratila se posjetiteljima pjesnikinja Silvana Laganis Čulina. Pričala je o nastanku knjige, ljubavi prema unucima kojima je posvećena te zahvalila Ogranku Matice Hrvatske Buje na nedavnom predstavljanju knjige u Bujama, istaknuvši da je od prvog dana stvaranja knjige znala kako samo Tina Bezić može dati fotografskim zapisom život njezinim stihovima. Uslijedilo je čitanje stihova kao stapanje u cjelinu ove iznimne likovno-poetske večeri. Prilikom odjave programa, Varelila je obznanio lijepu vijest da je Tina Bezić nedavno diplomirala na Grafičkom fakultetu u Zagrebu, te joj je publika čestitala gromoglasnim aplauzom. (Sanja BOSNIĆ)


Podijeli: Facebook Twiter