Pocetkom srpnja odvjetnik oštecenog štediše Ljubljanske banke sa sudskim ovršiteljem ušao je u prostorije te banke u Ljubljani radi izvršenja presude iz 2010. godine. Bio je to prvi slucaj ovrhe u slucaju Ljubljanske banke, cija je imovina ranije prebacena na Novu ljubljansku banku. U toj ovrsi su odvjetnik i ovršitelj oduzeli uzeli dva kombija starih stvari: stolove, stolice, telefone, slike…
Zakljucili su da ta imovina na vrijedi ništa, a predstavnici Ljubljanske banke odgovorili su im da im ne mogu platiti u gotovini jer nemaju novca te placu primaju od slovenskog ministarstva financija. Potaknuti tim primjerom oštecene štediše su u potrazi za imovinom Ljubljanske banke koju mogu zaplijeniti našli u - Istri!
- Direktor Ljubljanske banke Borut Ozura dao je izjavu da njegova banka nema imovine, a mi smo našli vilu u Istri koja je u vlasništvu te banke. Zbog toga smo pokrenuli postupak zapljene te vile i predali krivicnu prijavu protiv direktora banke zbog laži i prevare, izjavio nam je jucer u telefonskom razgovoru Safet Alimehaj, koji kaže da je od obitelji naslijedio štednju u Ljubljanskoj banci te zapoceo pravnu bitku iz Muenchena, odakle zastupa još 3.200 oštecenih štediša iz Hrvatske, BiH i Europske unije.
Nije nam htio odgovoriti gdje se tocno nalazi vila dok se ne okonca zapljena. Rekao nam je da se nalazi na samoj obali, na putu od Pule prema Rijeci, te nam elektronskom poštom poslao niz fotografija tog zdanja i okucnice. Ipak, kolege iz Novog lista su u prošlosti pisali o toj spornoj vili i nije nikakva tajna da se ona nalazi u Mošcenickoj Dragi.
Alimehaj nam je otkrio kako je došao do saznanja da je ta vila u vlasništvu Ljubljanske banke.
- Radim za firmu iz Muenchena koja za klijente istražuje financijske prevare. Radili smo u vašem kraju, a Istrani su mi ukazali na spornu vilu, ispricao nam je Alimehaj i dodao da su sudski proces protiv Ljubljanske banke pokrenuli na sudu u Frankfurtu ciji je sudac prihvatio da bude nadležan u tom sporu te najavio skoro sazivanje prvog rocišta.
Ošteceni štediše zbog Ljubljanske banke vodi još jedan spor izvan Slovenije. Oni su tužili su Republiku Sloveniju na sudu za ljudska prava u Strazburgu.
Smatra se da je oko 165.000 gradana u Bosni i Hercegovini ostalo bez uštedevine u Ljubljanskoj banci, koja im duguje oko 175 milijuna eura. U Hrvatskoj je više od 130 tisuca njih koji traže oko 300 milijuna eura. Dakako, rijec je o dugu na koji se trebaju obracunati i kamate koje nakon više od 20 godina premašuju iznos glavnice. (P. GREGOROVIC)