Sjevernokorejski celnik Kim Džong-il umro je u subotu od srcanog udara, prepuštajuci sinu Kim Džong-unu, odredenom za nasljednika, jednu od najzatvorenijih zemalja na svijetu, opskrbljenu nuklearnim oružjem, ali izoliranu na diplomatskom planu i s gospodarstvom na izdisaju.
Kim Džong-il umro je u 69. godini, a zdravlje mu se naglo pogoršalo nakon moždanog udara 2008., piše u njegovoj službenoj biografiji.
Od smrti oca Kim il-Sunga 1994. upravljao je celicnom rukom Demokratskom Narodnom Republikom Korejom, jedinstvenom komunistickom dinastijom u povijesti, u kojoj vladaju kult licnosti, cenzura, pogubljenja i proizvoljna zatvaranja u logore koje nevladine organizacije smatraju masovnim hospicijima.
Za njegova je nasljednika odreden njegov najmladi sin, 30-godišnji Kim Džong-un, objavila je Korejska središnja novinska agencija KCNA, privilegirani medij sjevernokorejske propagande.
SAD je smjesta dao na znanje da "pomno" prati situaciju, isticuci da Washington priželjkuje "stabilnost" na Korejskom poluotoku. "Pomno pratimo informacije o smrti Kim Džong-ila. U vezi smo s našim saveznicima Južnom Korejom i Japanom", gdje SAD posjeduje baze s tisucama stacioniranih vojnika, kratko je priopcio glasnogovornik Bijele kuce. "I dalje se zalažemo za stabilnost na Korejskom poluotoku i za slobodu i sigurnost naših saveznika".
U Južnoj Koreji vojska je stavljena u stanje pripravnosti, a vlada je najavila hitan sastanak Nacionalnog vijeca za sigurnost.
Japan, nekadašnja kolonijalna sila u Koreji (1910.-1945.), najavio je hitan sastanak vlade i izrazio žaljenje zbog neocekivane smrti Kima. "Japanska vlada nada se da to stanje nece imati negativne posljedice po mir i stabilnost Korejskog poluotoka":
Roden 16. veljace 1942., prema službenim podacima, Kim Džong-il umro je u subotu 17. prosinca u 8.30 sati po lokalnom vremenu od "teškog infarkta miokarda i srcane krize" tijekom vožnje u svojem luksuznom blindiranom vlaku, javila je sjevernokorejska agencija. Istaknuto je da je Kim "podlegao velikoj mentalnoj i tjelesnoj iscrpljenosti". Pogreb je odreden za 28. prosinca u Pjongjangu. Vlasti su odredile nacionalnu žalost od 17. do 29. prosinca.
Pjongjang ispalio raketu, Seul pojacao pripravnost
Sjeverna Koreja pokusno je ispalila raketu kratkog dometa na svojoj istocnoj obali u ponedjeljak, na dan objave smrti svoga vode, javila je novinska agencija iz Južne Koreje koja je na vijest o smrti pojacala vojnu pripravnost.
Ispaljivanje rakete dometa 120 kilometara nije povezano s Kimovom smrcu, rekao je izvor, a južnokorejsko ministarstvo obrane odbilo je to komentirati.
Južna Koreja je svoju vojsku stavila u stanje pojacane pripravnosti i pooštrila je nadzor granice prema Sjevernoj Koreji nakon što je objavljena vijest o smrti Kim Džong-ila. Ta je granica jedna od najcuvanijih na svijetu.
Seul je americkog saveznika, koji ima 28.500 svojih vojnika na južnokorejskom tlu, pozvao da pooštri satelitski te zracni nadzor.
Dvije Koreje tehnicki su još u ratu od oružanog sukoba 1950.-1953., koji je završio potpisivanjem primirja.
Odnosi dviju zemalja pogoršali su se u ožujku 2010. kada je Seul optužio Pjongjang za napad na njegovu vojnu korvetu s 46 ubijenih marinaca. Sjeverna Koreja je opovrgnula optužbe.
Južnokorejska vojska ima 650.000 vojnika, a Sjeverna Koreja 1,1 milijun, kojih je velik dio rasporeden duž demilitarizirane zone široke 2 kilometra uz granicu dugu 240 kilometara.