Venezuelanci biraju predsjednika

Isteklo je pravo korištenja fotografije
Isteklo je pravo korištenja fotografije

Otvorena su birališta na najneizvjesnijim venezuelanskim predsjedničkim izborima u posljednjem desetljeću, na kojima će šef države Hugo Chavez nastojati osvojiti novi šestogodišnji mandat i othrvati se opasnoj prijetnji kandidata ujedinjene oporbe Henriquea Caprilesa.

Glasovanje u nedjelju bit će Chavezovo najveće izborno iskušenje u 14 godina na vlasti. Capriles je vodio maratonsku osmomjesečnu kampanju 'od vrata do vrata' koja je galvanizirala povijesno podijeljenu venezuelansku oporbu i stvorila najbolju prigodu za pobjedu nad Chavezom od 1998. godine.

Chavez (58) se sjajno oporavio od raka i želi novi šestogodišnji mandat kako bi učvrstio svoju socijalističku revoluciju temeljenu na prihodima od nafte. Pobjeda bi mu omogućila da nastavi val nacionalizacija i učvrsti kontrolu nad ekonomijom. Capriles pak obećava gospodarski rast, nova radna mjesta i sigurnije ulice.

Chavez, bivši vojni časnik, koji je preživio kratkotrajan pokušaj državnog udara 2002. godine, razvio je sljedbu gotovo nalik kultu prikazujući se mesijanskom reinkarnacijom Simona Bolivara, latinoameričkog heroja borbe za neovisnost iz 19. stoljeća.

Pridobio ih je besplatnim zdravstvenim klinikama, poljoprivrednim subvencijama, novim sveučilištima. U zadnjih godinu dana povećao je mirovine najstarijim umirovljenicima, dao stipendije siromašnim majkama i izgradio desetke tisuća domova socijalnim slučajevima koje je novim vlasnicima suznih očiju predavao na korištenje uz obaveznu prisutnost televizijskih kamera.

S druge strane, brojne nacionalizacije oslabile su privatno poduzetništvo a stranačkim aparatčicima dale kontrolu nad zapošljavanjem. Slaba provedba zakona, disfunkcionalni sudovi i lako dostupno oružje pretvorili su Venezuelu u nasilniju zemlju od nekih ratnih zona. Česti nestanci struje podsjećaju da prihodi od nafte nisu stabilni.

Capriles je obećao da će okončati Chavezovu doktrinarnu viziju državne ekonomije i zamijeniti je pragmatičnim balansom socijalne politike i slobodnog tržišta. Veliki je pobornik brazilske tržišno prijateljske ljevice, koja je u deset godina 35 milijuna ljudi iz donjeg pretvorila u srednji sloj. "Svatko mora napraviti listu svojih problema i zapitati se koliko je od tih problema riješila 'slavna revolucija'?", poručio je Capriles na jednom od svojih posljednjih skupova.

Većina anketa Chavezu daje prednost, ali dvije od njih na strani su Caprilesa, a u nekima je rezultat izjednačen. Oporbeni čelnik dobio je zamah posljednjih tjedana i njegovi su skupovi bili sve posjećeniji. Izbori će se sigurno pomno pratiti i u drugim ljevičarskim vladama u regiji od Kube do Ekvadora, koje ovise o Chavezovoj velikodušnoj pomoći i nižim cijenama venezuelanske nafte.

Pravo glasa ima 19 milijuna Venezuelanaca, na raspolaganju im je 13,800 biračkih mjesta. Birališta se zatvaraju u 18 sati po mjesnom vremenu, ali najavljeno je da će ostati otvorena i dulje bude li se ispred njih čekalo u redovima. (Hina)


Podijeli: Facebook Twiter