Početkom tjedna SDP će uputiti u proceduru zahtjev za izglasavanje nepovjerenja Vladi Andreja Plenkovića. Iz taktičkih je razloga prikupljen samo 31 potpis, tako da je preostalo dovoljno oporbenih zastupnika koji bi u bilo kojem trenutku mogli ponovo inicirati ovakav zahtjev. Svoje su potpise na prijedlog SDP-a stavili zastupnici iz svih opozicijskih klubova, osim iz Neovisni za Hrvatsku, čiju podršku socijaldemokrati nisu niti tražili.
Poslovnički način
Ovaj će prijedlog automatski biti uvršten u dnevni red Sabora, a Vlada je dužna očitati se o njemu u roku od osam dana. Da bi Vlada pala, oporba mora imati najmanje 76 glasova, što gotovo sigurno neće uspjeti prikupiti. Toga su svjesni i u SDP-u.
– Nemamo indicija da bi netko iz vladajuće većine mogao glasovati drukčije nego protiv našeg prijedloga. Ali, za razliku od prethodnih zahtjeva za opoziv, koji su za cilj imali izazivanje pukotina u vladajućoj većini, što je i ostvareno, ovaj je došao temeljem odbijanja premijera da dođe Sabor i obrati se povodom najnovijih događaja u aferi Agrokor. Ovo je jedini poslovnički način da ga prisilimo da u Saboru odgovori na neka pitanja i uvjeri nas u genijalnost ugovora koji je potpisao Ante Ramljak – izjavio je jučer Arsen Bauk, predsjednik Kluba zastupnika SDP-a.
Izvjesno je, dakle, da opozicija neće odjednom postati parlamentarna većina, ali uopće nije nevažno koliko će zastupnika podržati Plenkovićevu vladu. Kad je prije tri i pol mjeseca HNS koalirao s HDZ-om, novi ministri potvrđeni su u Saboru sa 78 glasova, dva više od nužne natpolovične većine. Čini se, međutim, da bi se na glasovanju o opozivu Vlade većina mogla smanjiti na 77 zastupnika.
Naime, jučer se saborskim hodnicima proširila informacija da bi HDSSB, odnosno njihov zastupnik Branimir Glavaš koji je nedavno izabran za predsjednika stranke, mogao prijeći u opoziciju. Pritom je znakovito da je Glavaš napustio zgradu Sabora prije glasovanja o brojnim raspravljenim točkama dnevnog reda. HDSSB na račun podrške Vladi ima državnog tajnika Josipa Salapića, a Glavaš je član zastupničkog Kluba s Brankom Hrgom, Darinkom Kosorom i Goranom Dodigom. Ako HDSSB doista izađe iz parlamentarne većine, HDZ-u bi još teže bilo osigurati kvorum u Saboru.
Vrlo je zanimljiva situacija i u Klubu Promijenimo Hrvatsku. Njihov predsjednik Ivan Lovrinović potpisao je SDP-ovu inicijativu za opoziv, ali zastupnik Ivica Mišić ističe da će, kao i 9. lipnja, podržati Vladu.
– Dao sam povjerenje Vladi i stojim iza svoje riječi. Vlada radi kvalitetno i ne vidim razloga zašto bi se glasovalo protiv nje – rekao nam je Mišić.
Nezgodna pozicija
Takav njegov stav dovodi u nezgodnu poziciju Lovrinovića, koji je u oporbenoj kvoti ušao i u istražno povjerenstvo za Agrokor i jako je kritičan prema Vladi.
– Kao dio oporbe, mi smo suglasni sa SDP-om. Kad se bude glasovalo, Promijenimo Hrvatsku podržat će zahtjev za opoziv Vlade. Uostalom, sam sam već tražio opoziv Zdravka Marića i Martine Dalić – napominje Lovrinović.
No, izvijestili smo ga da je Mišić već otvoreno najavio da će podržati Vladu.
– Nas dva zastupnika iz Promijenimo Hrvatsku imamo obvezu glasovati u skladu sa stajalištem predsjedništva naše stranke. Ali, u petak je predsjedništvo zaključilo da trebamo glasovati protiv godišnjeg izvješća premijera Plenovića, a gospodin Mišić je ipak bio za –odgovorio nam je Lovrinović. Na pitanje hoće li Mišić onda biti sankcioniran, kazao je tek da misli da je sve rekao.
Treći član ovog Kluba je Marin Škibola, a njih sva trojica izabrana su u Sabor na listi Živog zida. Škibola nije član stranke Promijenimo Hrvatsku, a ne zna još kako će glasovati o Vladi.
- Bio bih puno naklonjeniji opozivu da ga je predložila stranka koja nije bila na vlasti dok je nastajao i poslovao Agrokor. Pomalo je licemjerno od SDP-a da sada koriste ovu situaciju kako bi ostvarili neke političke bodove – rekao nam je Škibola.
Plenković: Oporba je protiv interesa hrvatskih građana
To je još jedna unaprijed neuspješna inicijativa oporbe. Ona je protiv interesa hrvatskih građana, interesa zaposlenika, financijskog oporavka i restrukturiranja kompanije, protiv gospodarskog i financijskog imidža zemlje u trenucima kad sve činimo da bismo stabilizirali naše gospodarstvo, komentirao je jučer premijer Andrej Plenković.
Kosor: Neki u Vladi su bili iznenađeni roll up-om
Predsjednik HSLS-a Darinko Kosor neće prestati podržavati Vladu, ali ima primjedbe na roll-up kredit što ga je potpisao Ante Ramljak.
– Ne samo ja, nego su tim ugovorom iznenađeni bili i članovi Vlade. Imali ste predsjednika i članova Vlade da ni oni nisu bili upoznati sa svim elementima tog ugovora. Vlada može smijeniti izvanrednog povjerenika i potpuno je bilo nepotrebno ugraditi u ugovor njegovo ime. Apsolutno bi bilo bolje da to nije bilo potpisano jer ugovor ostavlja određenu sumnju, a to je ono što moramo izbjeći u procesu Agrokora – rekao je Kosor novinarima u Saboru. (Dražen CIGLENEČKI, Zlatko CRNČEC, snimio Denis LOVROVIĆ)