Valipile radnike provjerava na detektoru laži!

(M.MIJOŠEK)
(M.MIJOŠEK)

"Tvrtka Valipile, koja je od stečajnog upravitelja dobila u najam Puris, tijekom protekla tri dana provjerava radnike putem detektora laži, odnosno poligrafom radi. Vjerujemo da je takvo postupanje protivno zakonima te kod radnika izaziva strah, pritisak, stres te u konačnici mobbing. Radnici su u šoku, nevjerici i rade pod stresom i u suzama", uvod je to pisma jednog radnika tvrtke Valipile, koji rade u Purisovom pogonu u Sv. Petru u Šumi.

Njihove je tvrdnje javnosti prenio Bruno Bulić, predsjednik Sindikata Istre, Kvarnera i Dalmacije, na jučerašnjoj konferenciji za novinare u Puli. Rekao je da će prijavu radnika u ponedjeljak uputili Državnom odvjetništvu, Policijskoj upravi Istarskoj i Inspektoratu rada pri Ministarstvu rada i mirovinskog sustava te od njih tražiti da spriječe takvo protuzakonito postupanje poslodavca nad radnicima.

Radnici odbili, rukovoditelji pristali

Objašnjavajući pod kakvim pritiskom rade, Bulić je rekao da su sami radnici u svom dopisu naveli da se jedna osoba nakon dva sata i 45 minuta provedenih na ispitivanju vratila u suzama i izvan sebe.

- Inače, htjela je odbiti provjeru na detektoru laži, ali je pristala pod nekom vrstom "prijetnje" otkazom jer, ukoliko odbije testiranje, poslodavac će to shvatiti kao skrivanje nečega te bi to mogao iskoristiti za davanje otkaza, stoji u dopisu radnika.

Bulić je rekao da su od 100-tinjak radnika u supetarskom pogonu Valipilea njih 90 članovi SIK-a te da oni nisu prihvatili da ih se testira putem poligrafa.

- No, to su prihvatili neki rukovoditelji koji nisu članovi sindikata. Neki od njih su se nakon toga obratili DORH-u i odvjetnicima. Smatram da je sve ovo posljedica odnosa ove Vlade prema radnicima, a što je najočitije u Zakonu u radu po kojem je poslodavcima dopušteno prebacivati radnike iz tvrtke u drugu, zaključio je Bulić.

Darko Vidmar, voditelj SIKD središnje Istre, pojasnio je da su na poligraf pozvani i "obični radnici", ali da to poslodavac nije smio tražiti od radnika. "Koliko mi je poznato, na poligraf se može ići tek ako se dobije liječničko odobrenje, a u ovom slučaju to nije uvjetovano", naglasio je Vidmar.

- Radnike su pitali tko nosi meso van, tko "šteluje" vagu, tko usporava traku na liniji da se sporije radi, tko naređuje da se prvoklasno meso stavu u drugu klasu, iznosi li se meso nelegalno, otkrio je kakva su pitanja postavljana na poligrafu.

Direktor Valipilea Andrej Alilović u telefonskom razgovoru nam je izjavio kako je poligraf ponuđen radnicima na dobrovoljnoj bazi te im je rečeno da za njih nema posljedica ako ne pristanu na testiranje.

Višegodišnja praksa u Sesvetskom Kraljevcu

- Mi već sedam godina provodimo ispitivanje rukovodećih ljudi putem poligrafa u našem pogonu u Sesvetskom Kraljevcu. Zbog toga nitko nije nastradao, već su neki radnici unaprijeđeni. Rezultati dobiveni poligrafskim testiranjem služe nam da provjerimo odanost radnika, izjavio nam je Alilović.

Pripomenuo je da on ne prisustvuje poligrafu i da ne zna što se zaposlenike točno ispituje. Na pitanje je li ispitivanje radnika na poligrafu protuzakonito, kako tvrde radnici i sindikat, Alilović je odgovorio da je takvo ispitivanje u skladu sa zakonom te nas uputio na Romea Vrečka, čija tvrtka provodi to testiranje. (P. GREGOROVIĆ)

VIŠE PROČITAJTE U TISKANOM IZDANJU OD NEDJELJE
 


Podijeli: Facebook Twiter