Hrvatsko društvo za ginekološku endokrinologiju i humanu reprodukciju, Hrvatsko društvo kliničkih embriologa i Hrvatski liječnički zbor, na Brijunima od 7. do 10. rujna organiziraju Međunarodni brijunski kongres o humanoj reprodukciji koji ima 22 godine tradicije, kao i 11. Hrvatski kongres o ginekološkoj endokrinologiji, humanoj reprodukciji i menopauzi te 4. Kongres hrvatskog društva kliničkih embriologa s međunarodnim sudjelovanjem.
Zbog negativnih demografskih trendova u Hrvatskoj, glavne teme kongresa bit će usmjerene na pozitivan učinak medicinski potpomognute oplodnje (MPO) i kontracepcije na poboljšanje nataliteta, što uključuje sudjelovanje stručnjaka reproduktivne medicine u kreiranju nacionalne populacijske politike.
Uzroci pada nataliteta ekonomske su, ali i društvene prirode. Među značajnijim je uzrocima i odgađanje rođenja prvog djeteta za kasniju dob, kad su i rizici neplodnosti veći. O pozitivnim iskustvima utjecaja MPO-a na demografiju u Velikoj Britaniji govorit će Yacoub Khalaf, medicinski ravnatelj regulatornog tijela britanske vlade za liječenje i istraživanje neplodnosti i član Izvršnog odbora Nacionalnog povjerenstva za klinička istraživanja u reproduktivnoj medicini Velike Britanije.
jedna od glavnih tema bit će uspješnost provođenja IVF postupka, najpopularnije metode MPO-a o kojoj će govoriti Zev Rosenwax i Richard Legro iz SAD-a, stručnjaci iz Belgije, Italije i Velike Britanije, kao i domaći stručnjaci Velimir Šimunić i Hrvoje Vrčić iz Zagreba. Naglasak na predavanjima bit će na uspješnosti postupka i sigurnosti pacijentica.
U očuvanju reproduktivnog zdravlja važnu ulogu imaju prevencija i učinkovito liječenje genitalnih upala obaju partnera. Kontracepcijske pilule štite od zdjeličnih upala, umanjuju rizik od cista na jajnicima, endometrioze i mioma. U okolnostima odgađanja trudnoće, te intervencije čuvaju reproduktivne organe i povećavaju kasniju plodnost.
Hrvatska i dalje nema državni registar za MPO, unatoč tome što je osnivanje takvog registra važno, jer bi omogućilo cjelokupan pregled svih napravljenih postupaka MPO-a, kao i vjerodostojan pregled uspješnosti. Godišnji izvještaji ukazuju na trendove unutar MPO-a, a Ministarstvo zdravstva na njih reagira praćenjem zakonske regulative. Dinka Pavičić Baldani, Velimir Šimunić, Patrik Stanić te Dejan Ljiljak predložit će izgled hrvatskog registra za MPO u skladu s najvišim svjetskim standardima.
Hrvatska ima uspješnu pedesetogodišnju tradiciju liječenja neplodnosti, kao i gotovo 35-godišnju tradiciju provođenja medicinski potpomognute oplodnje. Kao rezultat, rođeno je 50 tisuća djece zahvaljujući liječenju neplodnosti i više od 30 tisuća djece zahvaljujući MPO-u i srodnim metodama. Danas djeca začeta izvantjelesnom oplodnjom sudjeluju s oko tri do pet posto (oko 1.200) u ukupnom broju rođene djece u Hrvatskoj godišnje. Hrvatska, odnosno Petrova bolnica u Zagrebu zahvaljujući svojim stručnjacima sedma je zemlja na svijetu s IVF uspjehom. (L. SLIJEPČEVIĆ)