Ususret porečkom Annaleu: Umjetnost mora biti lijepa

Prva od kartolina s kojima je Annale namignuo svojoj publici već u svibnju
Prva od kartolina s kojima je Annale namignuo svojoj publici već u svibnju

Najstarija hrvatska skupna izložba suvremene umjetnosti, 53. porečki Annale, održat će se u Istarskoj sabornici od 1. kolovoza do 8. rujna. Ovogodišnja je tema "Umjetnost je lijepa", a izbornica, povjesničarka umjetnosti Jerica Ziherl selekcionirala je radove Željka Badurine, Đanina Božića, Tomislava Brajnovića, Maje Čule, Vlaste Delimar, Sebastijana Dračića, Igora Eškinje, Ingeborg Fülepp, Stefana Katunara, Božene Končić Badurina, Kristijana Kožula, Denisa Kraškovića, Kristine Lenard i Danijela Žeželja.

Annale je svojoj publici u 53. izdanju po prvi put "namignuo" već 15. svibnja, kad je na brojne adrese razaslana prva od triju kartolina koje ga na duhovit, ironičan i pomalo provokativan način najavljuju, jednako kako je Ziherl pristupila odabranoj temi, definirajući je "teškom". Autor ovih kartolina je Željko Badurina, poznat po svojim mail art i post art radovima.

- Lijepo je teško – tim riječima završava Platon dijalog Hipija manji, a više od dvije tisuće godina kasnije iste riječi Ezra Pound u svome Canto LXXIV stavlja u usta engleskom slikaru i ilustratoru Aubreyju Beardsleyju. Toj teškoj temi posvećen je i ovogodišnji Annale u Poreču. Teškoj zbog toga što svatko prepozna ljepotu kad je sretne, ali jedva tko zna objasniti što ljepota jest. U umjetnosti prije velike metafizičke tradicije Zapada pripisivao joj se atribut "lijepe" ili barem "slobodne". Stanje se komplicira što u umjetničkim djelima, koja se doduše od renesanse nadalje čak poistovjećuju s ljepotom samom: lijepo sve više gubi na ugledu; ljepota se svodi na obmanu i lažno obećanje. No čini se da se od šezdesetih godina 20. stoljeća, zajedno s nastupima postavangardne i postmoderne umjetnosti, ublažava stari animozitet umjetničke avangarde prema ljepoti, objašnjava Ziherl.

Prema njenom mišljenju uzrok poopćavanja pojma lijepog u javnosti leži u zadivljenom promatranju. Umjetničko djelo poziva na zaustavljanje, gledanje i čitanje, moguće mu se diviti, tumačiti ga i dešifrirati, i, naravno, u njemu pronalaziti ljepotu. Suprotnost je to korištenju Intereneta i društvenih mreža koje na najbrži mogući način dostupnima čine stvari s jednokratnom upotrebnom svrhom, zaključuje izbornica. Novu priliku za bar privremeno oslobađanje od ovih posljednjih te za zaustavljanje i otkrivanje ljepote pružit će otvorenje Annalea 1. kolovoza u 21 sat.

Za njegovu organizaciju izložbe brine porečko Pučko otvoreno učilište s voditeljem ove manifestacije Andijem Bančićem, a uz potporu Ministarstva kulture, Istarske županije i Grada Poreča. Doprinos daju i brojni sponzori. (K. FLEGAR)


Podijeli: Facebook Twiter