Poštovana,
Trebala bih vaš savjet i mišljenje jer imam prijateljicu čije me prijateljstvo, odnosno poimanje prijateljstva, doslovce guši i unosi mi neki čudnu nemir. Ta moja najbolja prijateljica (tako zovemo jedna drugu) već nekoliko godina pokušava svim silama biti kao ja.
Svjesna sam da su joj se u životu dogodile neke nelagodne, ružne stvari i ja sam joj uvijek pomagala, bila joj blizu, vadila je iz lošeg društva, noći i noći provela u dugačkim razgovorima. Od tada, pogotovo, se ne miče od mene. Oblačila se isto kao ja, kupovala isto ili slično kao ja, ošišala se slično kao ja. Bilo mi je vrlo neugodno i loše sam se osjećala. Kao da stalno imam dvije sjene. Najgore mi je bilo kad nas ljudi više nisu mogli prepoznati.
Neko vrijeme nakon toga se smirila i prestale smo se viđati zbog obaveza koje smo imale. Ja sam se, u međuvremenu, udala za svog dugogodišnjeg dečka i imam malu dječicu. Kako smo se počele ponovno viđati nakon svih tih promjena, isprva sam bila sretna. Jedno vrijeme sam joj prepričavala svoje nesuglasice sa suprugom, i činilo mi se da me tješi i da me razumije. Kad smo suprug i ja to sretno riješili, dobila sam osjećaj da joj nije drago.
Prilikom dva izlaska motala mi se oko muža, čak i sjela u njegovo krilo (iako želim naglasiti da ne opravdavam ni njega), ali ja to njoj ne bih nikad učinila. Ispričala se, kaže kako joj je teško, da je iskompleksirana na svog dečka jer je on zainteresiran samo za interes, varao je na početku veze i općenito se ružno ponašao. Osjećala sam se krivo, mislila sam da si umišljam i krivo interpretiram.
Zabrinula sam se kada su mi i drugi prijatelji skrenuli pozornost na nju, i rekli mi da kada je kod nas, pokušava dominirati situacijom, privlačiti pažnju kako ponašanjem tako i odjećom. Kad je kod nas, uvijek želi presvlačiti djecu, gurati kolica, kao da glumi majku. Meni bude žao zbog svega što joj se dogodilo, i ponavljam si kako sve umišljam, ali imam grč u želudcu kad je ona u blizini. Napeta sam, nervozna a onda mi bude žao. I nje i djece, jer im uvijek nešto donese. Možda ipak samo liječi svoje komplekse? Nije mi ugodno s njom, priznajem, ali što da činim? Da se udaljim? Unosi mi nemir i živcira me. Predložite mi nešto, molim Vas.
Poštovana,
Vaša panika i zabrinutost potpuno su razumljivi. Kao supruga i kao majka, prije svega želite zaštititi svoju obitelj. U cijeloj situaciji koju ste mi opisali, nigdje nisam mogla pronaći dio koji opisuje da ste, vaša prijateljica i vi, imale ozbiljan i iskren razgovor oko vašeg prijateljstva. Dok ste prolazili kroz teško razdoblje sa suprugom, zasigurno ste mnogo razgovarali i rješavali nesuglasice. Zašto to niste učinili sa prijateljicom?
U prijateljstvima glavni problem jest očekivanja i doživljaje koje o njoj imamo. Neki smatraju da je prijateljstvo čuti se svaki dan, viđati se često i razgovarati otvoreno bez tabua. Drugi smatraju da je prijateljstvo nešto neobavezno, slobodno, a uvijek prisutno. Pomalo je apsurdno prijateljstvo strpati u neku definiciju, ali sa sigurnošću vam mogu reći da je prijateljstvo vrsta odnosa koja nas ne opterećuje.
Prijateljstvo je nesebično i, u neku ruku, neobavezno. Kako bi znali da nam je netko blizu, nije potrebno se stalno čuti i razgovarati. Bitno je znati da ste tu, jedna za drugu. Mnogi kroz život shvate da su najiskreniji prijatelji njihovi životni, ili bračni, partneri. Rijetki imaju sreću da na svom životom putu mogu računati na pravog prijatelja. Prije nego bespovratno otpišete dugogodišnje prijateljstvo, porazgovarajte s prijateljicom i jasno joj recite što vam smeta. Ako ona prolazi kroz teško razdoblje to ne znači da može zadirati u vašu privatnost, na način koji vam ne odgovara.
Prijateljstvo je nesebično ali, prije svega, je bitno poštivanje granica osobnosti i poštivanje tuđih potreba i namjera.
Imate li problema sa sinom ili kćerkom? Ne slažete se najbolje sa svojim šefom? Naljutili ste se na prijateljicu? Kako ćete prekinuti dugogodišnju vezu? Na ova i slična pitanja, dileme, slutnje i probleme, pomoć možete potražiti od naše psihologinje, mag. Luane Poleis. Pitanja možete poslati na e-mail adresu: redakcija @glasistre.hr i [email protected] <mailto:[email protected]>, odnosno običnom poštom na Glas Istre, 52100 Pula za rubriku "Umijeće života".