U umaškoj Hitnoj medicinskoj službi u srijedu je - tri dana nakon smrti pacijentice iz Umaga koja je medije i javnost digla na noge - uspostavljeno stanje kakvo je bilo na snazi prije reorganizacije službe Hitne medicinske pomoci što je stupila na snagu 1. studenog. To znaci da ce tijekom noci na HMP-u u Umagu pored medicinskih sestara i vozaca biti dežurna i dva lijecnika, koji ce skrbiti za gradane Umaga i okolice, te podrucja Bujštine.
Priopcio je to ured umaškog gradonacelnika Vilija Bassanesea na gradskim web stranicama, a potvrdio i nacelnik županijske uprave Valerio Drandic.
- Treba reci da se radi o privremenom rješenju, do uspostave Centra za obiteljsku medicinu, cime ce se donijeti i krajnji izgled sustava hitne medicinske pomoci. Ovime premošcujemo taj prelazni period na nacin da osiguramo dodatne ljude i pružimo postojeci standard hitne medicinske pomoci, veli Drandic.
Dodaje kako ce se u drugim istarskim gradovima, poput Poreca i Rovinja, nastaviti dežurati iskljucivo T1 timovi u kojima ce djelovati lijecnici, dok ce se u ljetnim mjesecima HMP ekipirati s dodatnim snagama, te ce prema njegovim rijecima, u najmanju ruku stanje biti kao i prije.
Da smrt pacijentice, kojoj T2 umaške Hitne pomoci (u cijem su sastavu samo medicinska sestra i vozac, bez lijecnika) u intervenciji proteklog vikenda nije uspio spasiti život, u Umagu nije shvacena olako, vec je podigla javnost na noge, pokazuje i iznimno velik interes za današnje potpisivanje peticije pod nazivom "Ne pristajemo na novi ustroj Hitne medicinske pomoci u Umagu" koju je organizirala grupa gradana.
Ne želeci da se ovakav nemio slucaj ponovi, grupa gradana predvodena mladom Umažankom Jovanom Cizmek u utorak je, odmah nakon što se proširila vijest o smrti pacijentice, na Facebook stavila vijest o potpisivanju peticije za vracanje 24-satne zdravstvene skrbi za gradane u stanje prije novog ustroja.
Potpisivanje peticije održalo se ispred zgrade umaške robne kuce od 9 do 15 sati: vec u prva tri sata prikupljeno je oko 1.120 potpisa, a do kraja dana peticiju je potpisalo oko 1.600 ljudi u Umagu, dok ce broj potpisnika u Savudriji i Bujama biti poznati naknadno.
Od Cizmek doznajemo da je peticiju moguce potpisati i na internetu putem web stranice www.ipetition.com, klikom na napis "Ne pristajemo na novi ustroj hitne medicinske pomoci u Umagu", a ovim je putem do srijede popodne svoj potpis dalo oko 500 gradana.
Peticija ce se u petak od 8 sati moci potpisati i u Bujama, a Cizmek dodaje da nisu iskljuceni ni drugi gradovi u Istri te da su spremni prikupljati potpise i ukazivati na ovaj problem sve dok se nešto ne riješi.
Brat preminule: Nemamo zamjerki na sestru i vozaca, ali imamo na novi ustroj Hitne!
Nesretna
pacijentica kojoj T2 Hitne medicinske pomoci nije uspio spasiti život
bila je 53-godišnja Marija Božic iz Vilanije pokraj Umaga, koja nije
imala vecih zdravstvenih problema i do nekoliko se dana prije smrti
osjecala dobro. To nam je rekao njezin brat Zlatko Kucina, koji
se takoder odazvao potpisivanju peticije.
- Problem je u novom
ustroju. Hitna medicinska pomoc izašla je na teren bez doktora i nije
upotrijebila sve ono što bi se u ovom slucaju upotrijebilo. Oni su
pokušali oživljavati masažom, ali nisu koristili defibrilator, nisu
mogli koristiti sve ono što je bilo potrebno i što su imali u kombiju.
-
Mi, obitelj, ne tvrdimo da bi se bolesnici moglo pomoci i da je
kompletna ekipa Hitne izašla na teren. Ali, da je bila kompletna, mogla je upotrijebiti sva sredstva za reanimaciju.
Negdje sam danas u novinama
procitao da je ministar Milinovic rekao da obitelj pokojnice nije imala
zamjerki. Želim samo reci da obitelj nije imala zamjerki na brzinu
dolaska Hitne, odnosno na sestru i vozaca koji su
napravili sve što je bilo u njihovoj moci, ali imamo zamjerki na ustroj
Hitne, rekao je Kucina (V. HABEREITER)
VIŠE O OVOJ TEMI CITAJTE U TISKANOM IZDANJU OD CETVRTKA.