Zbog sumnji u nekvalitetnu gradnju, na posljednjem se Gradskom vijeću Umaga raspravljalo o POS-ovim stanovima, projektu koji je investitor, državna Agencija za pravni promet i posredovanje nekretninama, započeo ljetos nakon polaganja kamena temeljca u naselju Komunela. Gradi se zgrada s 39 stanova, koja je izazvala velik interes Umažana zbog povoljne cijene četvornog metra od 900 eura.
Da se beton neće stići osušiti i da se gradi prebrzo ustvrdio je vijećnik dr. Jurica Šiljeg, na što je nadzorni inženjer iz zagrebačke tvrtke Arhing-trade Mate Žagar, kojeg smo kontaktirali telefonom, rekao da ne treba biti bojazni od vlage.
- To što se gradi je tragedija. Betonaža je počela prije mjesec dana, a zadnja betonska deka postavljena je nedavno i već se stavlja termička izolacija na zidove. Trebalo je pustiti beton duže vrijeme da se suši, jer je u zadnje vrijeme stalno vlažno i puno je bilo kiše. K tome, zemlja je živa, kada zgrada bude gotova, još će se micati, pa će pucati zidovi, fasade i drugo. Ljudima će stanovi biti vlažni, obolijevat će, pa će razliku te jeftine cijene četvornog metra do one za normalan stan morati potrošiti na liječenje. Imamo u Gradu inženjere koji su to morali vidjeti, ali oprali su ruke, kritizirao je Šiljeg.
- Betonaža je počela već u srpnju, kada su rađeni temelji. Veći problem od vlage jest slijeganje betona, koji otvrdne nakon 28 dana i već može nositi konstrukciju, a onda sliježe još deset godina. Nema straha, sve će biti suho do useljenja - zbog toga još nisu postavljeni ni prozori, da bi se stalno provjetravalo i sušilo. Današnja je tehnologija bolja, čak je i poželjna što brža gradnja da se beton može što prije vezati, pojasnio je nadzorni inženjer.
Problem mogu biti kooperanti - električari, keramičari, instalateri - koji posao ne naprave u roku. Kanuf-ploče su vodonepropusne i s njima se u svijetu sada uobičajeno gradi, pojasnio je nadzorni inženjer. Napomenuo je da izvođaču radova nije u interesu loše raditi, jer od primopredaje objekta daje garanciju dvije godinu na završne radove i još deset godina na bitne elemente, kao što su izolacija i beton. Ako bude prokišnjavalo i izbijala vlaga, izvođač, tvrtka Zagreb gradnja, morat će to sanirati o svom trošku. (T. KOCIJANČIĆ)