Treci Umagoblues music&art festival otvoren je sinoc na umaškom Trgu slobode i najavio tri dana glazbe i niza drugih dogadanja na ulicama i trgovima. Organizaciju manifestacije i pokroviteljstvo potpisuju Grad i Turisticka zajednica Umaga, pa su je tako pred publikom na pjaci svecano otvorili gradonacelnik Vili Bassanese i Vladimir Brajan.
Velika svjetska imena bluesa svirat ce zakljucno do subote ne samo na pozornicama na nekoliko punktova po gradu i okolici, vec i na razlicitim radionicama koje pocinju u 18 sati, jutarnjim druženjima uz akusticnu svirku u Tondu naslovljenim Blues morning coffee i na fotografskim izložbama. Sudjelovanje na svim dogadanjima, kao i ulazi na koncerte, potpuno je besplatno.
Posebnu car otvaranju dali su clanovi lokalnog motokluba Staaari rokeri, koji su na svojim ljubimcima zaposjeli glavni trg i pretvorili se u dojmljivu kulisu glazbenicima, nakon cega su prvi na pozornici, kao iznenadenje veceri, nastupili decki iz pulske grupe Skandal band i to na udaraljkama, bubnjevima, tarabukama i kongama.
Zatim je bio red na triju The Bluzers, grupi s izuzetnim stilom u aranžmanima poznatih blues izvedbi, a onda su svojih pet minuta slave dobili i brojni clanovi, mladi i nešto stariji, lokalne grupe Mala škola rocka. Iza ponoci, uz Vivian Vance Kelly, nastupio je pjevac i gitarist Texas Slim koji se s posljednjim albumima potvrdio kao veliki talent nove muzicke generacije i jedna od najvecih snaga texas bluesa.
Stage je dosad dijelio s poznatim imenima poput Bobby Blue Blanda, Johnnyja Wintera, Blue Oyster Culta i Ette James, The Blues Brothersa i Spin doctorsa. Kasnije se zabava preselila u American bar u Stella Marisu i kafic Buoni amici, gdje se održavaju službeni after partyji ovog glazbenog festivala.
Smatran korijenom svih pravaca suvremene glazbe, blues se od vrlo jednostavne forme, nastale koncem 19. stoljeca u SAD-u u zajednicama africkih robova, razvio u mnogo varijacija, stilova i podgrupa. Ova jedinstvena igra vokala i gitare svojom je spontanošcu i improvizacijom ubrzo osvojila citav svijet, proširivši se s americkog juga sve do Europe. Atraktivan, nepredvidljiv i nadasve iskren, blues je od dominantno crnacke glazbe postao glazba za sve.
Otvorena je prvog dana festivala i fotografska izložba "Rhythm photography" u sklopu projekta "My Mojo Workin" talijanskog bluesera Fabija Trevesa, odnosno njegovim fotografijama legendi bluesa koje je upoznao tijekom 40-godišnje glazbene karijere.
Spomenimo da se glavna pozornica nalazi na Trgu slobode, uz koju ce u subotu, u suradnji s turistickim zajednicama, renomiranim restoranima i udrugama, biti prireden gastropoint s domacim delicijama i kvalitetnim istarskim vinima. Dnevna druženja u Tondu startaju u 10 sati, radionice u 18, a koncerti u 20.30 sati. (Tanja KOCIJANCIC)