Istarski župan Ivan Jakovčić proglasio je u srijedu elementarnu nepogodu za područje Umaga zbog nedjeljnog orkanskog nevremena praćenog olujnim udarima tramontane, tučom i pijavicom. Gradonačelnik Umaga Vili Bassanese odmah je u ponedjeljak najavio da će Grad zatražiti proglašenje elementarne nepogode zbog ogromne materijalne štete koja je procijenjena na oko 30 milijuna kuna.
Županijsko povjerenstvo za procjenu šteta od elementarnih nepogoda u suradnji s gradskom komisijom počet će s procjenama stupnja oštećenja stradale imovine pomorskog dobra, poljoprivrednih kultura, uključujući i dugogodišnje nasade, kao i posljedice na gospodarsku i poljoprivrednu djelatnost te druge štete.
Prema prvim procjenama, oko sedam milijuna kuna iznosi šteta na imovini građana - na stambenim zgradama, obiteljskim kućama, poslovnim objektima, automobilima, vozilima, plovilima i ostaloj imovini. Još osam milijuna kuna odnosi se na štete gospodarskih objekata utvrđene na poslovnim i proizvodnim građevinama, kvalitetnim hortikulturno uređenim površinama i sličnom.
I Grad Umag zabilježio je štete na svojoj imovini od oko pet milijuna kuna, i to na poslovnim i stambenim prostorima, objektima javnog sadržaja (sportske dvorane), javnim i hortikulturnim površinama. Čak deset milijuna kuna šteta je na poljoprivrednim površinama - vinogradima, maslinicima, voćnjacima, povrtlarskim i drugim kulturama te dugogodišnjim nasadima.
- Sutra će se održati prvi sastanak gradske komisije za procjenu šteta i započeti prikupljanje podataka te sastavljanje popisa oštećenja. Molimo građane da fotografiraju nastale štete i da prikupe što više dokumentacije kojom će dokazati vrijednost oštećene ili uništene imovine. Isto tako molimo one koji su već sanirali štete da pribave račune da bi ih priložili zahtjevu za naknadu štete, rekao je dogradonačelnik Mauro Jurman.
Podsjetimo da je nevrijeme, kakvo stariji ljudi ne pamte zadnja tri desetljeća, teško pogodilo ovo područje, posebice naselja Punta, Stella Maris, Komunela i Špinel. Danak olujnoj tramontani, pijavici i tuči, zbog kojih će se šire područje Umaga još danima čistiti, platilo je stotinjak srušenih stabala, a većina je završila na kućama, automobilima i cestama.
Snažan vjetar čupao je i po cestama razbacao prometne znakove, reklamne ploče, putokaze i kontejnere za smeće, dizao krovove kuća, garaža i skladišta, srušio nekoliko dimnjaka i kioske, oštetio niz plovila i potopio 15-metarski ribarski brod na ribarskom gatu u Umagu. Promet je bio blokiran, a neki dijelovi grada bili su bez struje od nedjelje navečer do ponedjeljka u 10.30 sati.
Jedina svijetla točka u toj velikoj nesreći jest što nije bilo teže stradalih osoba. (T. KOCIJANČIĆ)