Na čelo Uprave pulskog Uljanika 26. travnja izabran je Puljanin Gianni Rossanda, u Uljaniku zaposlen od 1994. U intervjuu za Glas Istre govori o budućim koracima Uljanik grupe.
- Izabrani ste za predsjednika Uprave Uljanika nakon što ste niz godina bili član najužeg tima okupljenog u poslovnom savjetu grupacije. Znači li to kontinuitet poslovne politike?
- Ukoliko me pitate za onih nekoliko, rekao bih, povijesnih postulata Uljanika kao što je posvećenost brodu i filozofiji tog veličanstvenog proizvoda, brodogradnji kao načinu života, usmjerenosti na kupca, neovisnosti od utjecaja politike, poštovanju prema svakom radniku Uljanika, onda definitivno razgovaramo o kontinuitetu politika ne samo prethodnih uprava, već cijelog Uljanika kao sustava. No, načini i modeli provedbe tih istih načela, što je i prirodno pri promjeni generacija, bit će drugačiji, dinamičniji, jer svijet, naša konkurencija, ali i ukupno svjetsko gospodarstvo svakodnevno se mijenjaju i ne opraštaju niti jednu zakašnjelu reakciju te istovremeno zahtijevaju intenzivniji timski rad.
- Koja je vizija Uljanika, odnosno čelnog čovjeka Uljanika, koja u gore navedenoj situaciji može osigurati opstanak pulskih navoza?
- Promjena logike, spoznaja da je biznis u potpunosti drugačiji i da nema prostora za one koje se nisu u stanju brzo i beskompromisno mijenjati i prilagoditi novim prilikama, ali kroz očuvanje kontinuiteta razvoja. Ukoliko smo svjesni da je zbog velikih, nedostižnih potpora dalekoistočnih država njihovoj brodogradnji, kroz cijene materijala, kapitala i rada, vrlo teško dostići njihovu cijenu broda, koja je u pravilu niža 10 posto, ili u slučaju Kine još i više, onda u tih 10 ili više posto razlike brodovlasniku mora biti ponuđen kvalitetan, inovativan, drugačiji, isplativiji, ekološki prihvatljiviji i dugotrajniji proizvod.
- Koje konkretne značajne promjene možemo očekivati u organizaciji ili načinu rada?
- Jedan dio promjena uvodimo prvenstveno radi samog Uljanika i naše organizacijsko-poslovne logike. S druge strane, već duže vrijeme promišljamo i činjenicu da će uskoro u Uljanik grupi biti riječko brodogradilište 3. maj.
- Otkud ideja, bolje rečeno poslovni interes da se uključite u preuzimanje 3. maja?
- Suština ideje o ulasku u 3. maj prije svega se oslanja na dobar i održiv program restrukturiranja i činjenicu da je država uz veliki napor više ministarstava nakon mnogo lutanja u proteklih desetak godina odlučila sabrati sve dubioze te s EU-om ispregovarati jasan rok trajanja i načelan model, obveze svih strana kako bi se kroz maksimalno pet godina riječko brodogradilište konsolidiralo i postalo održivo.
S druge strane, u proteklom smo razdoblju izgubili određene kvalitetnije poslove, odnosno ugovore za više velikih brodova u seriji jer nismo mogli dati dovoljno kratak rok. U sinergiji s Rijekom bit ćemo u mogućnosti i na takav način poboljšati svoju tržišnu poziciju. (Razgovarao Cristian Bruno GALIĆ; snimio Milivoj MIJOŠEK)
CIJELI RAZGOVOR ČITAJTE U TISKANOM IZDANJU.