U izvidima vezanima uz navodne nezakonitosti u Agrokoru u ponedjeljak je uhićeno 12 osoba, točnije svi osumnjičeni osim osnivača posrnulog koncerna Ivice Todorića te njegovih sinova Ante i Ivana koji nisu u Hrvatskoj.
Uz Todorića i njegove sinove osumnjičeni su Alojzije Pandžić, Damir Kuštrak, Hrvoje Balent, Ivica Crnjac, Olivio Discordia, Marijan Alagušić, Sanja Hrstić, Mislav Galić, Tomislav Lučić, Piruška Canjuga, Ljerka Puljić i Ivica Sertić. Svi su bili članovi uprave ili nadzornog odbora u Agrokoru, dok su Discordia i Hrstić zaposlenici revizorske kuće Baker Tilly koja je radila revizorska izvješća za Agrokor.
Uhićenje 12 osumnjičenih u ponedjeljak navečer potvrdilo je i Ministarstvo unutarnjih poslova, koje je objavilo da protiv uhićenih "planira podnošenje kaznene prijave Županijskom državnom odvjetništvu u Zagrebu zbog osnovane sumnje u počinjenje navedenih kaznenih djela".
"Uhićene osobe će se dovesti pritvorskom nadzorniku, a tri osobe su nedostupne", objavio je MUP na svojoj internetskoj stranici.
Ispitivanja u tužiteljstvu najvjerojatnije u utorak ujutro
I odvjetnici uhićenih potvrdili su novinarima kako će njihovi branjenici noć provesti u policijskom pritvoru te da će, najvjerojatnije u utorak ujutro, a ne večeras kako se očekivalo, biti odvedeni na ispitivanje u prostorije tužiteljstva na Selskoj ulici.
Ljubo Pavasović Visković, odvjetnik Ivana Crnjca koji je prvi uhićen u ponedjeljak prijepodne, izjavio je da će se ispitivanje u tužiteljstvu gotovo sigurno dogoditi u utorak ujutro, pojašnjavajući da je "sve u zakonom propisanim rokovima".
Zakon predviđa rok od 24 sata od uhićenja u kojem osumnjičenik treba biti doveden kod pritvorskog nadzornika, a tada počinje teći rok od 16 sati u kojima mora biti ispitan u tužiteljstvu.
Kazao je i da će se, s obzirom na opseg spisa, njegov branjenik najvjerojatnije braniti šutnjom, jer bi bilo neozbiljno iznositi obranu prije nego što se prouči opsežna dokumentacija.
Policija je izvijestila da će se s obzirom na opsežnosti slučaja pretrage domova i poslovnih prostorija osumnjičenih najvjerojatnije nastaviti i tijekom sutrašnjega dana.
U ponedjeljak su, ističu, temeljen naloga Županijskog suda u Zagrebu obavljene pretrage domova i drugih prostorija na 24 lokacije, poslovnih prostorija na tri lokacije te pretrage 17 pokretnih stvari i 12 pretraga osoba.
Ističu i da osumnjičene terete zbog kaznenih djela zlouporabe povjerenja u gospodarskom poslovanju, krivotvorenja službene isprave i povrede obveze vođenja trgovačkih i poslovnih knjiga.
Premijer: Za državu bi bilo zdravo da se priča odmrsi do kraja
Predsjednik Vlade Andrej Plenković izjavio je u ponedjeljak da neće komentirati proces koji vode policija i DORH. No, ustvrdio je da se Vlada u zadnjih deset mjeseci, otkad je postalo jasno da situacija u toj kompaniji nije dobra, ponašala odgovorno te poručio kako bi za državu bilo zdravo i higijenski da se ta priča odmrsi do kraja.
Odbacio je odgovornost ministra financija Zdravka Marića te ustvrdio kako je lex Agrokor pisala Vlada uz pomoć stručnjaka.
Predsjednik SDP-a Davor Bernardić u ponedjeljak je izrazio nadu da se DORH neće zaustaviti samo na uhićenjima članova Uprave nego da će "proširiti istragu i na institucije i političare koji su pomogli Ivicu Todoriću u stvaranju Agrokorovog balona koji je preplavio cijelu Hrvatsku".
Oporba očekuje utvrđivanje odgovornosti
Dodao je i kako očekuje "ekspres sudsku izjavu i proces". Najgorim smatra da se odigra još jedna trakavica bez ikakvih rezultata, u kojoj će odgovorni završiti bez ikakve osude, odnosno, guljenjem krumpira, kao što se, kaže, moglo vidjeti u slučajevima Sanader, Vidošević, Polančec.
Saborski zastupnik Mosta Tomislav Panenić ustvrdio je u ponedjeljak kako su u aferi vezanoj uz Agrokor institucije pod pritiskom morale pokrenuti postupke te je dodao da se u Mostu zauzimaju za nastavak rada istražnog povjerenstva jer vjeruju da će se po njegovim zaključcima brzo utvrditi čija je odgovornost.
Predsjednik Živog zida Ivan Vilibor Sinčić u ponedjeljak je za uhićenja u slučaju Agrokor kazao da su očekivana, ali i istaknuo kako strahuje da su državne institucije namjerno dopustile osnivaču tog koncerna Ivici Todoriću da pobjegne.
Predsjednik saborskog istražnog povjerenstva Orsat Miljenić (SDP) izjavio je da prema Zakonu o istražnim povjerenstvima povjerenstvo prestaje s radom ako se o pitanjima o kojima je osnovano pokrene sudski postupak, dok je sada riječ o istrazi.
Iz te odredbe, rekao je Miljenić Hini, ali i iz cijelog teksta Zakona proizlazi da povjerenstvo u slučaju pokretanja istrage može nastaviti s radom po svim pitanjima o kojima nije pokrenuta istraga.
Poslovanje prikazivali uspješnije od stvarnih rezultata
Iz izvora bliskih istražiteljima doznaje se da Todorića, koji je sa sinovima navodno u Londonu, državno odvjetništvo tereti radi pribavljanja protupravne imovinske koristim, odnosno da je u temeljnim financijskim izvještajima Agrokora poslovanje i financijski položaj tvrtke prikazao uspješnijim od stvarnog rezultata.
Bivši čelnici kompanije, ali i suradnici iz revizorske kuće, pritom su mu navodno omogućili prikazivanje pozitivnih poslovnih rezultata.
Tek nakon ispitivanja u državnom odvjetništvu istražitelji će odlučiti hoće li protiv osumnjičenih pokrenuti istragu, a odluče li se za njih zatražiti i istražni zatvor o tome će naknadno odlučiti sudac istrage zagrebačkog Županijskog suda.
Odvjetnica Ivice Todorića Jadranka Sloković izjavila da je uhićenje bivših čelnika koncerna Agrokor početak političkog obračuna s Todorićem za kojega je rekla da nije u bijegu, iako nije u Hrvatskoj. Todrorić je, pak, na svom je blogu ocijenio da je riječ o političkom procesu, ali da će biti dostupan institucijama pravne države i saborskom istražnom povjerenstvu. (Hina)