Članovi Udruge cerebralne paralize Istarske županije obilježit će ovogodišnji Svjetski dan cerebralne paralize aktivnošću koja im je najznačajnija - plivanjem.
Upravo su u tjednu obilježavanja započeli s takozvanom zimskom sezonom plivanja, koju već sedam godina provode u bazenu Poliklinike Peharec.
Udruga cerebralne paralize IŽ osnovana je prije devet godina, okuplja 50 članova, većinom iz Pule, ali i drugih istarskih gradova. Radi se zapravo o udruzi roditelja koja svojim aktivnostima nastoji poboljšati kvalitetu života djeci oboljelih s cerebralnom paralizom, i njihovim obiteljima tijekom slobodnog vremena, odnosno poslijepodne i za vikende, dakle kada nisu u nekom odgojno-obrazovnom programu vrtića ili škola.
O članovima, njihovim potrebama te aktivnostima udruge doznali smo u razgovoru s predsjednicom Udruge Lorenom Lazarić - Stefanović.
- Ove godine Svjetski dan cerebralne paralize gotovo se poklapa s našim početkom plivanja u zimskoj sezoni, a u sklopu projekta "Plivanje za osobe s posebnim potrebama", odnosno za djecu sa cerebralnom paralizom.
Projekt plivanja provodimo redovito od 2007. godine, pod vodstvom instruktora, a u udruzi ih imamo pet koji su educirani za plivanje po Halliwickovom konceptu. Na plivanje dva puta tjedno dolazi 15-ak djece s težim oštećenjima iz cijele Istre, a budući da se radi o malom bazenu, nemoguć je, nažalost, primitak većeg broja članova. Plivanje, dakle hidroterapija je za osobe oboljele od cerebralne paralize iznimno značajna jer se u toploj vodi mišići i tetive opuštaju, odnosno rastežu te omogućavaju pokrete koje ne mogu "na suhom".
Nužno nam je potreban terapijski bazen, a budući da smo se uključili u Koordinaciju voditelja plivačkih klubova, zalagat ćemo se da se uz gradski, obavezno napravi i jedan manji, terapijski bazen, koji bi udovoljavao uvjetima poput temperature vode od minimalno 32 stupnja Celzijevih, s funkcionalnim pristupom i drugim pogodnostima. Taj bi se bazen mogao koristiti u razne rehabilitacijske i zdravstvene svrhe. Istovremeno, popularizirao bi se Halliwickov koncept koji je značajan u terapiji osoba s posebnim potrebama, ali i drugim oblicima rehabilitacije, navodi Lazarić - Stefanović. (Sanda ROJNIĆ SINKOVIĆ)
VIŠE PROČITAJTE U TISKANOM IZDANJU