U svega osam dana čak 19 požara

(N. LAZAREVIĆ)
(N. LAZAREVIĆ)

Tijekom zime, pogotovo u vrijeme pojačanog grijanja nerijetko dolazi do izbijanja požara u kućama i stanovima radi raznih tehničkih kvarova, ali i ljudskog faktora. Naime, ove godine, u svega osam dana na istarskom području dogodilo se 19 požara, od čega pet na građevinskim objektima, 12 na otvorenom prostoru i dva na prometnim vozilima. U prosincu prošle godine dogodilo ih se ukupno 37, od čega 18 na građevinskim objektima.

Zadnji požar evidentiran je u srijedu u Puli, a izbio je radi kratkog spoja. Naime, itko nije ozlijeđen u stanu u kojem je izbio požar u srijedu u jutarnjim satima u Radićevoj ulici u Puli. Materijalna šteta 33-godišnjoj vlasnici procijenjena je na nekoliko desetaka tisuća kuna. Na mjestu događaja je inspektor zaštite od požara PU istarske utvrdio da je požar izbio uslijed kratkog spoja na priključnom električnom kablu te se zapalila termoakumulacijska peć. Požar se proširio na namještaj i tehničke uređaje u kuhinji, a ugasila ga je vlasnica.

Podsjetimo da su tijekom proteklih novogodišnjih proslava u Hrvatskoj smrtno stradala tri mlada života. U obiteljskoj kući nedaleko Solina, kod Splita pronađena su mrtva tijela dvojice 20-godišnjaka. Istražitelji su utvrdili da se radilo o trovanju uslijed udisanja ugljičnog monoksida, a sve je upućivalo da se tragedija dogodila radi kvara na štednjaku. Sličan tragični događaj se odvio u selu Pretetincu u Međimurju gdje je u kući na Staru godinu pronađen mrtav 17-godišnjak. Tu je također utvrđena smrt od posljedica trovanja ugljičnim monoksidom radi kvara na peći.

Uspoređujući požare u prosincu prošle i pretprošle godine, prema statistikama iz policije, broj požara se smanjio za 17 posto. Naime, prošle godine ih je bilo 37, a pretprošle 45. Najveći pad broja požara evidentiran je u slučajevima motornih vozila, od prošlogodišnja dva do 10 požara u prosincu 2013. godine. Policija i mediji redovito, prije svake sezone grijanja upozoravaju građane na opasnosti od požara, eksplozija i trovanja ugljičnim monoksidom. Naime, dolaskom hladnijih dana i nižih temperatura počinje sezona grijanja stambenih, poslovnih i gospodarskih prostora.

S time povećava se opasnost od požara, eksplozija i trovanja ugljičnim monoksidom. Radi izbjegavanja tragičnih događaja, potrebno je prije početka uporabe servisirati sva plinska trošila, trošila na tekuća goriva, plamenike i protočne bojlere od strane ovlaštenih stručnih servisera jer će se na taj način ne samo povećati sigurnost, već i racionalizirati potrošnja goriva. Dimnjake valja redovito čistiti, bar jednom godišnje, a izvanredno tijekom svake promjene uređaja za loženje ili svake promjene goriva. Čišćenja i servisiranja najbolje je prepustiti stručnim i ovlaštenim osobama. (M. SARDELIN)


Podijeli: Facebook Twiter