U štrajku solidarnosti sudjelovalo 270.000 radnika

Isteklo je pravo korištenja fotografije
Isteklo je pravo korištenja fotografije

Predsjednik Saveza samostalnih sindikata Hrvatske Mladen Novosel izjavio je nakon završetka štrajka solidarnosti da se pozivu na štrajk odazvalo više od 270.000 radnika, odnosno gotovo 100 posto onih koji su na sindikalnom referendumu izrazili spremnost na sudjelovanje u generalnom štrajku protiv izmjena Zakona o radu (ZOR).

Od petminutnog sudjelovanja vozača ZET-a, do dva sata stajanja 110 vlakova Hrvatskih željeznica, u školama i stotinama trgovačkih društava bio je masovan odaziv radnika na štrajk. Nisu svi stajali puna dva sata, ali su se solidarno odazvali gotovo svi članovi sindikata, ustvrdio je Novosel.

Štrajk je formalno održan iz solidarnosti s radnicima Zdravstveno-rekreativnog centra u Lipiku i pulske tekstilne tvornice Arena, kojima više mjeseci nisu isplaćene plaće, no pravi je razlog bilo uvrštenje u saborsku raspravu novog ZOR-a koji sindikati odbijaju prihvatiti u predloženom obliku, tvrdeći da je štetan za radnike i njihova prava.

U štrajku su sudjelovali djelatnici javnog gradskog prijevoza, javnih ustanova, brodogradilišta 3. maj i škola, gradskih i županjskih uprava, HZZO-a, HZMO-a, kazalištarci i drugi. Štrajk su podržali Hrvatski laburisti - stranka rada, a povlačenje ZOR-a iz procedure zatražili su iz HSS-a.

Sindikalci najavljuju i prosvjed na Markovu trgu u vrijeme kada će se u Saboru raspravljati o ZOR-u. Saborska rasprava bila je najavljena za prošli tjedan, pa je odgođena za sutra, no danas poslijepodne u Saboru se neslužbeno čulo da bi moglo doći do nove odgode, o čemu bi trebao odlučiti Klub SDP-a.

Predsjednik Kluba SDP-a Igor Dragovan potvrdio je Hini da su moguće promjene u redosljedu rasprave, ali i naglasio da se ZOR mora raspraviti.

"Radi se o prvom čitanju. Mi očekujemo da sindikati daju svoje prijedloge u vidu zakonskih poboljšanja, a neprihvatljivo je ovako ultimativno reći - stavite izvan snage pa ćemo razgovarati", rekao je Dragovan.

U štrajku solidarnosti i javni i privatni sektor

U dvosatnom štrajku solidarnosti od 12 do 14 sati sudjeluje je na tisuće radnika u javnom i privatnom sektoru, pa već sada možemo reći da je štrajk uspio, izjavio je predsjednik Saveza samostalnih sindikata Hrvatske Mladen Novosel novinarima na zagrebačkom Glavnom kolodvoru.

Novosel je ocijenio da je time vlasti poslana snažna poruka da se hrvatski radnici i građani bude te je pozvao na podršku sutrašnjem prosvjednom skupu protiv izmjena Zakona o radu (ZOR), koji će se održati na Markovu trgu ako na dnevnom redu Hrvatskog sabora bude rasprava o ZOR-u.

Predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata Krešimir Sever istaknuo je da je to prvi put da radnici iz privatnog i javnog sektora zajedno daju potporu radnicima bez plaće. To je poruka koja mora jednako zabrinuti političke elite na vlasti i u oporbi, a jednako tako i poslodavce.

- Radnici ne mogu trpjeti da budu sredstvo za potkusurivanje između političkih stranaka, vlasti i poslodavaca. Ako tu poruku poslodavci i vlast ne budu znali iščitati, sljedeća će biti puno snažnija i glasnija - štrajkovi, prosvjedi i političko angažiranje protiv onih koji hrvatske radnike žele ostaviti bez prava i izvrgnuti ih milosti i nemilosti poslodavaca, rekao je Sever.

Dvosatni štrajk solidarnosti s radnicima Zdravstveno-rekreativnog centra u Lipiku i Arene Pula, koji mjesecima nisu primili plaće, sindikalne središnjice iskoristile su za pritisak na Vladu od koje traže povlačenje prijedloga izmjena ZOR-a iz saborske procedure.

Sever je to nazvao "početkom bitke za Hrvatsku i budućnost hrvatskih radnika, i onih koji se još nisu rodili, kao i onih koji danas rade, a ne primaju plaće ili čekaju posao".

Predsjednik Matice hrvatskih sindikata Vilim Ribić istaknuo je da građani moraju razumjeti da o njima ovisi budućnost hrvatske države i društva, a ne o političkoj klasi koja brine prvenstveno o svojim interesima. Građani se moraju probuditi i shvatiti da se vlast treba bojati građana, a ne obrnuto, kao što je sada, rekao je Ribić.

Predsjednik Hrvatske udruge radničkih sindikata Ozren Matijašević zatražio je da se štetan prijedlog novog ZOR-a povuče iz procedure ili utvrdi primjereni rok o odgodi saborske rasprave.

Ustvrdio je da u Saboru Klub SDP-a raspravlja o tome hoće li poslušati glas razuma, na što je potaknut i od predsjednika Republike, i donijeti odluku da se rasprava odgodi.

Esencijalni zakon kao što je ZOR ima smisla jedino ako je donesen u širokom društvenom konsenzusu, koji uključuje sve političke stranke, da ne bi bio predmet jeftinog političkog prepucavanja, i sindikate kao socijalne partnere, rekao je Matijašević.

Štrajk solidarnosti je proba za ono što će se dogoditi ako se ne prihvati socijalni dijalog i donesu jednostrane odluke. Radi se o prevažnom zakonu za sudbinu radnika, upozorio je predsjednik Udruge radničkih sindikata Hrvatske Damir Jakuš.

Za vrijeme današnjeg štrajka obustavljen je promet ukupno 110 vlakova u domaćem prometu, štrajku su se odazvali brojni djelatnici u javnim službama, vozači ZET-a petominutnim stajanjem na postajama, vozači automobila uključenim sirenama i dr.

Kazališni djelatnici dali podršku štrajku solidarnosti

Hrvatski kazališni djelatnici pridružili su se u Zagrebu izrazima podrške štrajku solidarnosti u organizaciji udruženih sindikata, te izrazili protivljenje prijedlogu izmjena Zakona o radu (ZOR), kao i novog Zakona o kazalištu (ZOK), poručivši da sve izmjene i dopune moraju biti donesene na kvalitetan način i u dijalogu sa svim zainteresiranim stranama.

Na konferenciji za novinare održanoj u Gradskom dramskom kazalištu Gavelli u stanci između dva čina predstave "Zločin i kazna" predstavnici Sindikata hrvatskih glumaca (SHG) i Hrvatskog sindikata zaposlenika u kulturi, te osoblje i glumci GDK-a Gavelle okupili su se pod transparentom "Mi radimo Zločin i kaznu, vi radite Zakon o radu".

Predsjednik SHG-a Žarko Savić istaknuo je da se glumačka profesija nalazi na pragu brojnih promjena vezanih ne samo uz ZOR, nego i uz ZOK, te upozorio da se na kulturne djelatnike uoči početka pregovora vrše veliki pritisci. "Najavljeni ZOR i ZOK nakon obespravljivanja svih zaposlenih u RH najavljuju obezglavljivanje i obespravljivanje i glumaca", ustvrdio je Savić.

- Mi se zalažemo za nedonošenje takvog ZOR-a i ZOK-a, kao i za to da se sve izmjene i dopune ne donose bez dijaloga, slušanja struke i zainteresiranih strana – sindikata, dodao je i poručio da su poboljšanja potrebna "ali u smjeru većih prava i poboljšanja uvjeta za rad".

Glumci tvrde da su sadašnjim ZOK-om već diskriminirani, marginalizirani i kažnjeni, a s novim "još i gore". "Dopustimo li da se nastavi na takav način voditi kulturna politika, uništit ćemo sami sebe", poručila je glumica Anja Šovagović. (Hina)

 


Podijeli: Facebook Twiter