Kada su posadili prve perunike, Elda Greblo, njena kćerka Ines i sin Roberto nisu ni slutili da će dvadeset godina kasnije njihov kamenjar na južnim padinama Roča s 1.100 stabljika perunika i više od 4.400 cvjetova postati prava mala cvjetna atrakcija.
- Na svakoj su stabljici najmanje četiri cvjeta. Perunika ima različitih boja - bijelih, žutih, tamnožutih, roza, boje breskve, vanilije, svjetloplavih, modrih, tamnoplavih, boje vina, indigoplave, ljubičastobijelih, ljubičastožutih, ružičastobijelih…, raznih oblika i boja listova, nabraja Ines.
Najveći dio šarene cvjetne oaze prostire se na kamenjaru od oko tisuću četvornih metara površine u obiteljskom vlasništvu, a dio je posađen na iskrčenim površinama kamenjara na parceli koja graniči sa susjedovom i uz javni put.
- Naš kamenjar s perunikama nema neku komercijalnu niti turističku svrhu jer se ne bavimo takvom djelatnošću, jednostavno uživamo u pogledu na rascvjetale perunike, kaže Ines.
Rascvjetali kamenjar rezultat je cjelogodišnjeg truda. Za teže poslove zadužen je Roberto. Zimi svaki vikend obitelj Greblo provede uređujući kamenjar, no najintenzivniji su radovi u rano proljeće, a posebno u svibnju kada su perunike u punom cvatu i treba plijeviti korov i kositi travu. Za održavanje cvijeća na proljeće obitelj Greblo utroši najmanje dva sata dnevno. Perunike moraju uvijek biti uredne jer obilaze ih Ročani, znaju proći i turisti, a posebno su oduševljeni Slovenci.
Uz perunike na kamenjaru su u međuvremenu posadili i ljekovito bilje, poput kadulje, bosiljka, matičnjaka, metvice, ružmarina i lavande, pa južni obronci glagoljaškog gradića postepeno postaju pravi mali botanički vrt. (Gordana ČALIĆ ŠVERKO)
CIJELI TEKST PROČITAJTE U TISKANOM IZDANJU