Pod motom "Zatvori oči i vidi" ovogodišnja manifestacija Bloomsday, posvećena Jamesu Joyceu i njegovom najznačajnijem romanu "Uliks", održat će se na dva glavna pulska trga u subotu navečer i tijekom cijele nedjelje, 16. lipnja. Naime, tog je dana irski mađioničar jezika zaodjenuo Dublin u odisejske boje, stvorivši roman "Uliks".
U Francuskoj je, pak, 16. lipnja 1929. prvi put ustoličen Bloomsday, javno čitanje ulomaka iz "Uliksa" diljem svijeta, slično španjolskome maratonskom čitanju iz "Don Quijotea". Treći put zaredom, Hrvatska se i ove godine pridružuje prisjećanju na jedan običan dan u običnom životu običnog Leopolda Blooma jer "Uliks" je neobičan roman koji daje svježi pogled na život i svakodnevicu, a pravim poretkom riječi u rečenici otkriva ono ljudsko.
U Puli će tijekom cijele nedjelje, a i sutra uvečer u kafiću "Uliks", oživjeti Joyceova misao - čitat će se ulomci "Uliksa" na nekoliko jezika (ove godine i na turskome) uz prijenos uživo na YouTubeu, radionicu i nastup plesne skupine Irish Maiden, tri izložbe i "kavu sa samim Joyceom", turističku šetnju Pulom Joyceovim stopama i koncertnim nastupom kantautora Luke Belanija.
James Joyce nije se za svog šestomjesečnog boravka u Puli nimalo blagonaklono izrazio ni o gradu ni o Istri.
- Mrzim ovu katoličku zemlju od stotinu rasa i tisuću jezika... Pula je mjesto gdje je i Bog rekao laku noć - pomorski Sibir. Istra je nevjerojatno dosadan klin na Jadranu napučen neukim Slavenima što nose crvene kapice i gigantske pumperice, napisao je 1904., da bi 18 godina kasnije bilo objavljen prvo izdanje "Ulyssesa".
Te je godine Joyce pobjegao iz Irske ruku pod ruku s voljenom Norom, pobjegao i stigao u burovitu zimsku Pulu kao budući učitelj engleskoga austro-ugarskim časnicima u Berlitzu. Iz Pule, prvoga grada u koji je par stigao i ostao šest mjeseci, kao i iz svih ostalih gradova, Joyce je neprestano upirao pogled u Dublin, koji je u njegovim tekstovima izrastao u grad - junak. (Z. ANGELESKI)