Obnova najstarijeg istarskog muzeja, nasljednika onog utemeljenog još davne 1884. godine, Zavičajnog muzeja Poreštine smještenog u porečkoj palači Sinčić iznjedrila je zanimljiva arheološka otkrića.
- Ovdje se nalazi oko pet faza različitog življenja u kontinuitetu, kaže arheolog Davor Munda kojeg smo zatekli usred arheoloških radova u prizemlju palače koja se nalazi u najpoznatijoj porečkoj ulici - Dekumanovoj. Najstariji arheološki nalaz je pravocrtni zid s pravilnom nišom iz rimskog vremena, točnije iz doba kada je osnovan grad Poreč, prvo kao municipij, a kasnije kao kolonija, kaže Munda.
Taj je visoki zid u kasnoj antici, kada se stanovnici iz okolnih vila i stancija vraćaju u starogradsku jezgru, gotovo posve uklonjen, pa se u višim slojevima nalazi više kasnoantičkih i ranosrednjovjekovnih adaptacija, novih zidova i popločenja, koje se mogu datirati od otprilike 3. stoljeća, pa sve do 10. stoljeća.
Konačno se nailazi na romanički zid iz 12./13. stoljeća, a pronađen je i drenažni kanal koji je u nekom razdoblju vjerojatno služio za odvodnju. Posljednji od slojeva je zid iz 15. stoljeća, koji se slaže s gotičkom palačom koja se nalazi s vanjske strane u istoj ravnini. Bit će da je to bio drugi dio te palače, kaže Munda I na koncu nam otkrivši da se posred kolopleta raznih građevinskih struktura nalazio kostur.
- Pretpostavljamo da bi se moglo raditi o kasnoantičkom grobu, ali nismo sigurni, jer nismo naišli ni na kakav grobni prilog, niti je postojala jasna grobna struktura. Na osnovu sloja u kojem se nalazi, ili okolnoj zemlji, nezahvalno je datirati grob, jer to često zna prevariti. Stoga ćemo kosti poslati na antropološku i C-14 analizu, što je najsigurniji način datacije u kojem analiza može pogriješiti najviše za 50 godina, pojašnjava nam Munda dodajući da su pronašli nešto dijelova keramike koju će se temeljito proučiti, kao i tragova vatre.
Budući da je pokojnik pronađen položen na tankom sloju pijeska i kamenčića, Munda kaže da se definitivno radi o pokopu, a ne slučaju da je tu tijelo bilo bačeno. Prije detaljnijih kemijskih analiza koji će biti gotovi krajem godine, zasad se može kazati samo da se radi o odrasloj, vjerojatno muškoj osobi. Prva faza dugo iščekivane obnove palače Sinčić koja uključuje sanaciju i statičku konsolidaciju temelja zgrade te rješavanje pitanja kapilarne vlage, započela je u studenome.
Radove provode djelatnici tvrtke Croming iz Pitomače, uz suglasnost konzervatora i nadzor arheologa Davora Munde i pomoćnika Gaetana Benčića iz Zavičajnog muzeja Poreštine, koji provode arheološke radove. Nadzor provodi porečki inženjer Dino Ružić, a projektantica je Elisabeth Foroni iz talijanske udruge Coordinamento Adriatico (Jadranska koordinacija) sa sjedištem u Rimu, čiji je predsjednik Giuseppe de Vergottini, koji rodom potječe iz Poreča. (Anđelo DAGOSTIN)
VIŠE PROČITAJTE U TISKANOM IZDANJU