Zasigurno najveće gradilište u Istri koje se proteže na površini od 16,4 hektara konačno poprima obrise budućeg Županijskog centra za gospodarenje otpadom Kaštijun koji bi prema zadnjim informacijama u probni rad trebao krenuti u lipnju a najkasnije u srpnju. U periodu probnog rada od tri mjeseca testirati će se rad centra u svim uvjetima, a tako i puni kapacitet odlagališta koje u jeku ljetne sezone može dnevno primiti 390 tona otpada.
Gradilište smo jučer obišli u pratnji direktorice Kaštijuna Vesne Dukić koja potvrđuje da je gotovo oko 70 posto radova, a stigla je i kompletna oprema koju treba montirati. Nabavljena su i vozila s prikolicama koji će uskoro prikupljati otpad iz pretovarnih stanica diljem Istre i dovoziti ih u županijski centar. Dukić potvrđuje da je Centar nedavno dobio okolišnu dozvolu Ministarstva zaštite okoliša što je ujedno preduvjet da bi uopće mogao krenuti s radom.
Odlazimo do "srca" odlagališta odnosno velebnog pogona u kojem se nalazi postrojenje za mehaničko-biološku obradu otpada koje se također ovih dana popunjava opremom. Dukić pojašnjava da će sav otpad prvo dolaziti u pogon odnosno u prihvatnu jamu nakon koje odlazi na mljevenje a potom i u biobokseve gdje se suši a nakon toga otpad ide na mehaničku obradu.
- Ono što se još može odvojiti, vraća se dalje u reciklažu. Gorivo iz otpada će odlaziti dalje na energetsku obradu, a organski dio odlazi na odlagalište, pojašnjava Dukić i dodaje da još nije definirano na kojoj će se lokaciji dalje obrađivati, odnosno spaljivati gorivo iz otpada. "Još uvijek nemamo potpisan ugovor no razgovori u tom smjeru su se intenzivirali. Tu su i pregovori s Holcimom, a i resorno ministarstvo ima neke prijedloge i sada mogu reći da se na tome radi, veli Dukić dodajući da je izgrađeno i postrojenje za obradu otpadnih voda te popratna upravna zgrada, servisni centar i porta.
U krugu centra izgraditi će se i trafostanica, a pri završetku je i reciklažno dvorište i bazeni za
pročišćene vode koje će se koristiti za pranje i zalijevanje zelenih površina. U budućem reciklažnom dvorištu građani će sami moći dovoziti svoj otpad koji je namijenjen za daljnje recikliranje, ponajprije glomazni otpad te opasne komponente iz komunalnog otpada kao što su o razna ulja, baterije ili elektronički otpad. (D.BAŠIĆ PALKOVIĆ)
VIŠE PROČITAJTE U TISKANOM IZDANJU