Vožnja u glavnom meksickom gradu prava je nocna mora, ali je zato u kanadskom Montrealu vrlo ugodna, navodi se u istraživanju o zadovoljstvu putnika u prometu provedenom na globalnoj razini.
Kompanija IBM je u dvadeset svjetskih gradova provela istraživanje na 8.000 ljudi koji redovito putuju na posao i istražila njihovu razinu "putnicke boli", temeljenu na stresu koji proživljavaju u prometu, izgubljenom vremenu i zdravstvenim posljedicama.
Najgora situacija je u gradu Meksiku gdje taj indeks boli iznosi 108, odnosno pet puta više nego u Montrealu gdje su vozaci najzadovoljniji. Izmedu njih smjestili su se kineski gradovi Shenzhen i Peking, pa zatim Nairobi, Johannesburg, indijski Bangalore i New Delhi, Moskva, Milan, Singapur, Buenos Aires, Los Angeles, Pariz, Madrid, New York, Toronto, Stockholm, Chicago i London kao drugi najbolji.
U Moskvi najviše vremena provode u prometnim zastojima, u kineskim gradovima vozaci su najljuci i najviše se žale na respiratorne probleme u gužvama, a u indijskim su najskloniji tome da auto ostave uz cestu i krenu pješice.
Vozace opcenito najviše smeta kreni-stani promet, pa nepouzdano vrijeme putovanja i spor ritam, te bezobrazni i agresivni sudionici u prometu. U prosjeku vozaci automobila i motocikala na posao putuju 20.6 kilometara, u trajanju od 33 minute ili brzinom od 37 kilometara na sat.
Cak i uz svo nezadovoljstvo, tek bi poskupljenje benzina od 40 posto svakog petog vozaca nagnalo da se pocne koristiti javnim prijevozom.
IBM navodi da je od prvog ovakvog istraživanja, provedenog prije cetiri godine, prometno zagušenje na globalnoj razini ipak palo. Razlog su ekonomska kriza i poskupljenje goriva, navodi kompanija, te znatna ulaganja u prometnu infrastrukturu u Kini i Indiji.