U drugom tromjesečju zaposlenih 26 tisuća više nego lani

Nikola Tesla
Nikola Tesla

U drugom tromjesečju u Hrvatskoj je bilo 1,633 milijuna zaposlenih, što je 26 tisuća osoba više nego u istom razdoblju lani, dok je broj nezaposlenih pao za 35 tisuća, na 201 tisuću, pokazuju prvi podaci iz Ankete o radnoj snazi koje je objavio Državni zavod za statistiku (DZS).

Anketu o radnoj snazi DZS provodi tromjesečno, a provodi se na temelju metodologije Međunarodne organizacije rada (ILO) te je međunarodno usporediv podatak o zaposlenosti i nezaposlenosti.

Anketa koristi šire definicije od administrativnih izvoda.

Tako su nedavno i iz DZS podsjetili da su prema Anketi zaposleni sve osobe koje su u referentnom tjednu obavljale bilo kakav posao za novac ili plaćanje u naturi te osobe koje su u referentnom tjednu bile trenutačno odsutne s posla, a vratit će se na rad kod istog poslodavca ili na istu aktivnost nakon prestanka razloga za odsutnost. Anketom se, dakle, obuhvaćaju sve osobe koje su u referentnom tjednu radile barem jedan sat bez obzira na njihov formalni status i način plaćanja za obavljeni rad. Stoga zaposleni u Anketi o radnoj snazi može biti umirovljenik, student i kućanica za razliku od zaposlenih iz administrativnih izvora (JOPPD obrazac).

Po podacima iz Ankete, objavljenima u petak, u drugom je tromjesečju ove godine u Hrvatskoj bilo 1,633 milijuna zaposlenih osoba, što je 88 tisuća više nego u prvom ovogodišnjem kvartalu, a 35 tisuća više u odnosu na drugo tromjesečje prošle godine.

Stopa zaposlenosti, koja pokazuje udio zaposlenih osoba u radno sposobnom stanovništvu, u razdoblju travanj-lipanj ove godine iznosila je 46 posto, što je na tromjesečnoj razini porast za 2,5 postotnih bodova, a na godišnjoj za jedan postotni bod.

Stopa nezaposlenosti istodobno je, pak, pala na 11 posto, u usporedbi sa 14,1 posto u prvom ovogodišnjem tromjesečju, odnosno 12,8 posto u drugom kvartalu prošle godine.  

Prema Anketi, nezaposlene osobe one koje u referentnom tjednu (tjednu anketiranja) nisu obavljale posao za plaćanje u novcu ili u naturi, aktivno su tražile posao u razdoblju od četiri tjedna prije anketiranja, eventualni ponuđeni posao mogle bi početi obavljati u sljedeća dva tjedna te osobe koje su pronašle posao na kojem će početi raditi u skoroj budućnosti nakon anketiranja.

Po podacima iz Ankete, u drugom je tromjesečju ove godine u Hrvatskoj bilo 3,548 milijuna radno sposobnog stanovništva (stariji od 15 godina), od čega je 1,834 milijuna aktivno stanovništvo, a 1,714 milijuna neaktivno stanovništvo.

Statistika pritom pokazuje da broj radno sposobnog stanovništva od prvog tromjesečja prošle godine iz tromjesečja u tromjesečje pada za oko pet tisuća osoba. Za pet tisuća osoba pao je i u drugom tromjesečju ove u odnosu na tromjesečje prije, dok je za 20 tisuća smanjen broj radno sposobnog stanovništva na godišnjoj razini (u drugom tromjesečju lani iznosio je 3,568 milijuna).

Na godišnjoj se razini bilježi nešto veći pad broja neaktivnog od aktivnog stanovništva, neaktivnih je u drugom tromjesečju ove godine bilo 11 tisuća manje nego u istom razdoblju lani, dok je aktivnih bilo devet tisuća manje.

Stopa aktivnosti, odnosno postotni udio aktivnog stanovništva (radne snage) u radno sposobnom stanovništvu, u drugom tromjesečju ove godine ostala je na 51,7 posto, kao i u drugom lanjskom kvartalu. (Hina)


Podijeli: Facebook Twiter