U "borbi" za vodu spremni smo i na javne prosvjede

Na Monte Turcu veliki dio građevina ipak je legaliziran (M. MIJOŠEK)
Na Monte Turcu veliki dio građevina ipak je legaliziran (M. MIJOŠEK)

Iako je unatrag dvije godine, s početkom predaje zahtjeva za legalizaciju, bilo posve neizvjesno hoće li stanari bespravno sagrađenog naselja Monte Turco uspjeti legalizirati svoje kuće, čini se da je zakon, ili pak sreća, ovaj put bila na njihovoj strani. Kako smo saznali tijekom obilaska, većina je stanara ipak dobila rješenje o legalizaciji građevina ili su u postupku dobivanja. No, ono što ih sada brine su visoke kazne, komunalna davanja i - nedostatak vodovodne mreže.

Kazna za bespravnu gradnju 9.000 kuna

- Došla sam u obilazak kćerki koja ovdje živi nekih pet, šest godina. Znam da su uspjeli legalizirati građevinu, ali nešto i nisu. Recimo, zet ima još jednu ploču izbetoniranu i to mu nisu priznali. Ta legalizacija je ljude doista puno koštala. Dobili su velike račune za komunalije, ali i velike kazne. Svi su ionako zaduženi, pa sada ne znaju kako to podmiriti. Barem su ih kazni mogli osloboditi, kaže nam 80-godišnja Kata Šekerija i dodaje da je većina stanara Monte Turca došla ovdje iz Bosne, bježeći pred ratnim strahotama, a ne svojom voljom, te da im je još uvijek vrlo teško priviknuti se u novoj sredini jer nisu prihvaćeni.

Ističe da su oni stigli iz Gornjeg Vakufa i ono novaca što su uspjeli donijeti sa sobom utrošili na gradnju svog novog životnog prostora jer im je u Bosni, kaže, kuća strušena, a auta, traktor i sve ostalo je uništeno pa se nemaju gdje niti vratiti iako "srce i dalje vuče kući, u Bosnu".

- Što ima veze što smo iz Bosne?! Nismo došli svojom voljom. Svašta smo prošli, puno se namučili, novac potrošili, a posao nitko i ne može naći. Teško je kada te nitko ne priznaje, a sada i te visoke kazne, to je strašno. Barem da nam nešto priznaju, kaže nam Kata Šekerija.

O istim problemima govore nam i prvi susjedi, Dražen, Tomislav i Jeronim Divković koji su na Monte Turco doselili prije deset, pa i 12 godina. "Ma nemamo problema mi više s legalizacijom, to je sada po strani, nama je najveći problem što nemamo vode", kažu nam uglas.

- Za legalizaciju su kazne doista visoke, za jednu kuću 9.000 kuna, a za razne komunalije i do 45 tisuća kuna, iako su neki dobivali i manje, ali ne znam o čemu to ovisi. Međutim, u Zagrebu ili Zadru kazne i komunalije su daleko manje, pa i opet ne znam tko o tome odlučuje, kaže nam Dražen.

Jeronim ističe da bi sada, kada su platili komunalije, željeli da im se u naselju nešto i izgradi, ali prvenstveno im treba vodovodna mreža. Vodu, kaže, imaju, ali poljoprivrednu i to zahvaljujući prvom koji se priključio pa su se onda svi dalje spajali na njega, ali je vrlo slabi pritisak i brzo ostaju bez vode, pogotovo ljeti. A znajući da je u naselju jako puno i to male djece, pa i mladih s invaliditetom, voda  im je, smatraju, civilizacijska potreba.

Grade bazen, a mi nemamo ni vode

- Lako ćemo mi i za kanalizaciju i za put i za javnu rasvjetu. Struju smo svi dobili, grijemo se na drva, a sve ostalo može čekati, ali voda ne može. Put, recimo, sami uređujemo. Idemo od kuće do kuće skupljati novac da bi zapunili rupe i poravnali put, ali netko plati, netko neće, a netko i nema, tako da se snalazimo. Za vodu smo išli pitati u Vodovod, ali nam je rečeno da je to za njih veliki projekt i da smo na brdu pa bi trebalo ugraditi pumpe. Sada nam je došao i račun na 6.000 kuna za razliku u cijeni vode, odnosno za vodu koja je negdje iscurila, a mi ne znamo gdje je problem. Sada ćemo svi zajedno i to morati platiti, kaže nam nadalje Dražen, te dodaje da im je nejasan i priključak za struju, jer su jedni plaćali priključak 22 tisuće kuna za 4,7 kilovata, a sada je kilovat oko 1.600 kuna?!

Jeronim dodaje da ih je nekoliko puta posjetio i gradonačelnik Boris Miletić te im i dao određena obećanja, ali ih do danas, ističe, nije ispunio.

- Neka nam osigura vodu, a mi ćemo njemu treći mandat. Bilo bi lijepo da nam da neka prava. Sada najavljuje gradnju bazena, a mi nemamo niti vode, kaže nam Tomislav i potvrđuje da su oni itekako uključeni u život svoje zajednice te su sve ove probleme pokušali riješiti i putem Mjesnog odbora Busoler kojem pripadaju, a u nedjelju su svi izašli i na izbore.

Tek za kraj Jeronim ističe da će ih ovi problemi istjerati i na ulicu, da su na kraju strpljenja i spremni su za javne prosvjede. Još će jednom ići kod čelnika grada Pule, a potom će, ne riješe li probleme, izaći i na cestu, obustaviti promet "nek' vide turisti kakvi su njihovi problemi…" (Sandra ZRINIĆ TERLEVIĆ, snimio Milivoj MIJOŠEK)


Podijeli: Facebook Twiter