Tursko "da" za Erdogana na 51,3 posto u završnoj fazi prebrojavanja glasova

Isteklo je pravo korištenja fotografije
Isteklo je pravo korištenja fotografije

Čini se da su Turci pozitivno odgovorili na poziv predsjednika Tayyipa Erdogana i na nedjeljnom referendumu tijesnom većinom podržali ustavne promjene kojima se šire njegove ovlasti, prenose agencije.

Nakon prebrojanih 98,2 posto listića, za uvođenje predsjedničkog sustava bilo je 51,3 posto, a protiv 48,7 posto birača, izvijestila je državna novinska agencija Anadolija.

Protiv su glasovala tri najveća turska grada Istanbul, Ankara and Izmir te većinski kurdski jugoistok zemlje, objavile su turske televizije.

Erdogan je nazvao premijera i saveznika Binalija Yildirima te čelnika nacionalističke stranke MHP koja ga podupire, čestitavši im na "jasnoj pobjedi".

Protivnici aktualnog predsjednika žalili su se na nepravilnosti i traže ponovno prebrojavanje 60 posto listića.

Tri su osobe ubijene kod birališta u jugoistočnoj pokrajini Dijarbakir, navodno u sukobu oko toga kako su glasali.

Oko 55 milijuna ljudi moglo je u nedjelju glasati na 167.000 birališta, a turski državljani u inozemstvu to su učinili ranije.

Erdoganovi pristaše kažu da će zamjena parlamentarnog sustava predsjedničkim modernizirati zemlju, a zahvaljujući ustavnim promjenama on bi na dužnosti mogao ostati do 2029.

Oporba se žalila na nezakonitosti u korist Erdogana. "U tijeku su brojne nezakonitosti koje favoriziraju vladu, ali 'ne' će na kraju pobjediti", rekao je Erdar Aksunger, zamjenik predsjednika glavne oporbene Republikanske narodne stranke (CHP).

Visoko izborno povjerenstvo priopćilo je nekoliko sati prije zatvaranja birališta da će uvažiti i listiće koje pečatom nisu potvrdili izborni odbori, osim ako se ne dokaže da su lažni, odgovarajući na brojne primjedbe da izborni dužnosnici na biralištima nisu udarali pečate.

Ankete su uoči referenduma predviđale tijesnu prevagu pobornika izmjena ustava kojima će parlamentarna demokracija u Turskoj biti zamijenjena predsjedničkim sustavom, a Erdoganu će omogućiti da ostane na vlasti barem do 2029.

Rezultat referenduma odrazit će se na napete odnose Turske s Europskom unijom. Turska je zaustavila migrantski val prema Europe, ali Erdogan je najavio da će preispitati taj dogovor nakon referenduma.

Izmjene ustava, ukupno 18, omogućit će Erdoganu da imenuje i smjenjuje ministre, kandidira se još dva puta za predsjednika i ponovno preuzme vodstvo nad svojom strankom AKP. O njima se odlučuje na referendumu jer nisu dobile dvotrećinsku većinu u parlamentu.

Erdogan tvrdi da time želi osigurati stabilnost i gospodarski rast, dok kritičari smatraju da želi apsolutnu vlast. (Hina)


Podijeli: Facebook Twiter