U Srbiji su od srijede ujutro zastave spuštene na pola koplja u trodnevnoj žalosti za stradalima u katastrofalnim poplavama koje su u pogodile regiju, a u kojima je prema dosadašnjim podacima stradalo u toj zemlju najmanje 22 osobe.
Po službenim podacima, u poplavnom valu od sredine prošlog tjedna u zapadnom i središnjem dijelu zemlje stradale su najmanje 22 osobe, od kojih 14 samo u Obrenovcu, gradu najteže pogođenom poplavama u posljednjih 120 godina, koliko u Srbiji traju hidrometeorološka mjerenja. Protekla noć bila je, prema jutrošnjim izvješćima, najmirnija otkad traje borba s vodenom stihijom, mada je i dalje u tijeku obrana priobalja u Srijemu, a nastavljena je i evakuacija Obrenovca, u koji je od jučer popodne zabranjen ulazak svima osim spasilačkim ekipama i stručnim timovima specijaliziranim za sanaciju terena.
Još 2.500 ljudi u Obrenovcu čeka evakuaciju, a zbog sigurnosti i zaštite zdravlja građana od mogućih zaraza, povratak u ovaj grad neće biti dopušten do daljnjeg, priopćio je stožer za izvanredne situacije. Do utorka navečer sa poplavljenih područja evakuirano je ukupno 31.873 ljudi, a stradalih je najmanje 22 jer se strahuje da će biti nađeno još žrtava kad se voda nastavi povlačiti.
Šef operativnog centra za izvanredne situacije u Beogradu Aleksandar Marsenić rekao je medijima da su tijekom noći blago porasli vodostaji i Save i Dunava, ali za sada nema informacija da bi do kraja dana mogli dosegnuti razinu izvanredne obrane od poplava. Esktremno kišovit prošli tjedan u većem dijelu Srbije od ponedjeljka su smijenili sunčani i topli dani s temperaturom i iznad 26 stupnjeva, a gradske vlasti organizirale su preventivnu dezinfekciju u svim prihvatilištima na teritoriju Beograda u koja su smješteni evakuirani s poplavljenih područja.
U nekoliko prihvatilišta u Beogradu, među kojima je za smještaj iskorištena i i najveća sportska dvorana, Kombank Arena, ima više od 4.000 ljudi, a mnogi evakuirani smjestili su se kod srodnika i prijatelja. Uz veliku medijsku pozornost koju je dobio Obrenovac, na društvenim mrežama razmjenjuje se na tisuće komentara i kritika na račun pojedinih ministara i državnih dužnosnika da katastrofalne poplave koriste i za osobnu promidžbu, a da istodobno ima krajeva u zapadnoj Srbiji, poput gradića Ljubovije i okolnih sela, koji su također pogođeni poplavom, ali do njih još nije stigla odgovarajuća pomoć.
Istodobno, građani Srbije iskazuju veliku solidarnost koja se, uz snažnu potporu društvenih mreža, očituje i koordiniranjem akcija dostave hrane i vode prihvatnim centrima i skladištima Crvenog križa, organiziranjem prijevoza i smještaja te porukama potpore poplavama pogođenim stanovnicima Bosne i Hercegovine i Hrvatske i pozivima da se nazivanjem humanitarnih brojeva mobilnih operatera u sve tri države pomognu stradali u poplavama. (Hina)