Trećina mladih komunicira s osobama koje ne poznaje

Isteklo je pravo korištenja fotografije
Isteklo je pravo korištenja fotografije

Istraživanje sigurnosti mladih na internetu, provedeno u sklopu međunarodnog projekta EU Kids Online, dalo je puni uvid u ponašanje mladih od 9 do 17 godina na internetu. Istraživanje je pokazalo da je internet mladima u Hrvatskoj glavni izvor informacija i ključan alat za socijalizaciju, no zbog neadekvatne edukacije o sigurnom korištenju interneta mladi prečesto ulaze u razna rizična ponašanja na internetu, zaključak je prvog nacionalnog komparativnog istraživanja o medijskim navikama djece u sklopu međunarodnog projekta EU Kids Online koji okuplja 33 europske zemlje.

Prve rezultate istraživanja koje je provedeno među mladima dobi od 9 do 17 godina, ali i njihovim roditeljima, predstavili su partneri projekta EU Kids Online, predvođeni Društvom za komunikacijsku i medijsku kulturu (DKMK), Agencijom za elektroničke medije i Hrvatskim Telekomom. Istraživanje su poduprijeli i Ministarstvo znanosti i obrazovanja te Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku.

Tek prvi korak

Istraživanje je pokazalo da većina mladih ima pravo na pristup internetu kad god želi, međutim tek je svaki četvrti ispitanik u dobi od 9 do 14, odnosno svaki treći u dobi od 15 do 17 godina izrazio zabrinutost za svoju privatnost na internetu. Da ne postoji dovoljna razina svjesnosti o rizicima pokazuje podatak da trećina mladih putem interneta komunicira s osobama koje ne poznaje, a svaki četvrti tinejdžer u dobi od 15 do 17 godina susreo se s osobom koju je upoznao online!

- Ovo je prvi korak u sustavnom istraživanju medijskih navika djece i roditelja temeljem kojega ćemo moći razvijati nove obrazovne politike s ciljem osnaživanja djece i mladih u medijskoj pismenosti. Rezultati pokazuju da je i djeci i roditeljima potrebna edukacija. Trebaju nam novi modeli medijskog odgoja, ponajviše u skupini djece od 9 do 11 godina, budući da je ovo vrlo osjetljivo razdoblje u kojem je djeci potrebna odlučnija pomoć roditelja i odgojno obrazovnih institucija, istaknuo je jučer na prezentaciji istraživanja Igor Kanižaj, potpredsjednik DKMK-a i koordinator hrvatskog tima EU Kids Online.

Tinejdžeri bez nadzora

- Hrvatski Telekom je vodeći pružatelj telekomunikacijskih usluga u Hrvatskoj koji donosi nove mogućnosti za povezivanje i konzumaciju sadržaja različitim generacijama. Takva uloga nosi odgovornost da s pomoću usluga i alata koji su nam na raspolaganju, online svijet učinimo sigurnijim okruženjem, pogotovo za djecu. Zato smo u sklopu naše inicijative "Šeraj pozitivu, blokiraj negativu" podržali istraživanje koje je ujedinilo akademsku zajednicu, nevladin sektor i državne institucije. Djeca i mladi trebaju uživati u svim prednostima interneta za komunikaciju, zabavu i učenje, no odgovorno i oprezno. Provodimo i radionice za roditelje na tu temu, no vjerujemo da će podaci i preporuke iz istraživanja služiti oblikovanju konkretnih i sustavnih obrazovnih politika, izjavila je Nataša Rapaić, članica Uprave Hrvatskog Telekoma i glavna operativna direktorica za privatne korisnike.

Na kraju, istraživanje je pokazalo i da roditelji, kao najvažnija spona između djeteta i vanjskog svijeta, nisu dovoljno uključeni u medijski odgoj svoje djece. Pokazalo se da roditelji puno češće razgovaraju i nadziru aktivnosti mlađe djece na internetu, dok su tinejdžeri u velikoj mjeri u korištenju interneta bez nadzora. (B. PETROVIĆ)


Podijeli: Facebook Twiter