Bio Adria iz Cepica, najveca istarska farma krava, nedavno je iz Njemacke uvezla 99 steonih junica holštajn za mužnju i rasplod pa trenutno broji 640 grla stoke, doznajemo od vlasnika i direktora Vladimira Licula. U posljednjih šest mjeseci ova tvrtka dnevno proizvodi prosjecno pet tisuca litara mlijeka, a u dvije godine rada klaonicama je isporucila 106 tona mesa.
Zapošljava 14 radnika te još toliko njih indirektno kroz popratne djelatnosti, tvrdi Licul, iseljenik koji živi na relaciji Cepic - Caracas (Venezuela).
- Da bismo rentabilno poslovali, morali bismo raditi s barem 80 posto kapaciteta i proizvoditi najmanje 90 posto hrane, a sada iz vlastitog uzgoja namirujemo 40 posto potreba, naglašava.
Vec je napominjao da u konacnici planira maksimalnu iskoristivost kompleksa staja: držanje 600 muznih krava te još toliko teladi i junadi, odnosno proizvodnju od 15 do 17 tisuca litara mlijeka dnevno, što bi servisiralo 40 radnika. Nekretnine ugasle farme kupio je, podsjetimo, prije oko šest godina sa suvlasnikom tvrtke i rodakom Milanom Liculom (takoder iseljenikom, koji živi u New Yorku) od Opcine Kršan za 2,5 milijuna kuna.
Licul se znao žaliti da njegova farma, iako drži više od 70 posto goveda u opcini, raspolaže sa svega pet posto obradive zemlje. Isticao je, naime, da Bio Adria u zakupu ima 56 hektara (na koje ima poticaje) te još 100 kroz "poslovnu suradnju" za usjeve kukuruza, jecma, soje, žitarica, djeteline i ljulja.
Otezanje s rješavanjem te po farmera najvece glavobolje koci, kako primjecuje, ponajprije birokratizirana država. Ipak, Opcina je konacno pred raspisivanjem natjecaja za zakup 290 hektara poljoprivrednog zemljišta (22 cestice) u državnom vlasništvu u Cepickom polju.
- Hrvatska je potopljena sa zakonima, propisima i regulacijama. Opcini Kršan za pokrenuti taj natjecaj treba more papira i suglasnosti. Tu smo mi nemocni. Prema preporuci poreckog Instituta za poljoprivredu, lokalna samouprava našoj farmi može dati najviše 300 hektara oranica u zakup pa cemo u najboljem slucaju dobiti 244 hektara. Za naše uvjete, racunamo li poplave i suše u Cepicu, trebao bi nam hektar zemlje po kravi. Oranica ima dovoljno, jedini je problem što se ne koriste namjenski, objašnjava Licul.
U kupnju farme, njeno uredenje i opremanje Liculovi su dosad uložili, tvrdi direktor, oko šest milijuna eura. "Ne znam znadu li u županijskom odjelu za poljoprivredu uopce da smo živi jer nas do danas nisu posjetili", zakljucuje Licul.
(Igor RADIC)